Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Redobândire drept de proprietate asupra unui imobil ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Redobândire drept de proprietate asupra unui imobil vândut ...

Redobândire drept de proprietate asupra unui imobil vândut unui copil: Dorim să ne recuperăm dreptul de proprietate asupra unui imobil care a fost vândut acum câţiva ani unuia din cei 2 copii, pentru a repara greşeala faţă de cel de-al doilea copil. Menţionăm că transferul a fost prin ctr de vânzare-cumpărare, cv transferului fiind a noastră în calitate de părinţi ( transfer bancar din conturile proprii şi ctr de donaţie a sumei încheiat la notar). Cum putem să ne recuperăm dreptul de proprietate asupra imobilului ? Se poate face donaţia acestuia de către copil către părinţi??
Copilul cumparator (+ sotul/sotia, daca era casatorit cand a cumparat de la dvs), va poate dona sau vinde inapoi imobilul.
Buna ziua,

Proprietarul bunului va poate dona bunul.

Vanzarea presupune plata unui pret, real, sincer si serios.

Ulterior, dumneavoastra, in calitate de coproprietari, puteti dona bunul catre ambii copii, fiecare dintre copii avand o cota de 1/ 2 din dreptul de proprietate.

Ori acest bun va reveni in patrimoniul acestora in urma decesului dumneavoastra, succesiunea fiind deschisa prin moarte.

ce vreti de fapt, de plimbati bunul?
copilul nu mai vrea casa sau cum vreti mai exact sa va indreptati greseala ? o luati de la unul, i-o dati celuilalt sau cum?
daca vreti ca aceasta casa sa fie a ambilor, poate copilul sa doneze o cota fratelui sau puteti sa ii dati fiului 2 o suma de bani... variante sunt, numai sa stiti ce vreti exact.