Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reziliere contract Orange client cu accident vascular ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reziliere contract Orange client cu accident vascular cerebral? ...

Reziliere contract Orange client cu accident vascular cerebral?
Bunica mea este internată într-un centru de recuperare, nu se poate deplasa sau vorbi.
Nu am reușit să obțin rezilierea contractului Orange deoarece mi s-a cerut împuternicire notarială pentru a cere rezilierea în numele bunicii mele.
Ce putem face? Am contactat un notar și mi-a spus că nu poate face nicio împuternicire, diagnosticul cuprinde și afazie, nu poate comunica deci nu-și poate exprima acordul.
Deja am primit o notificare de la o firmă de recuperări creanțe pentru o factură neachitată. Nu dorim să achităm servicii degeaba, nu mai locuiește nimeni la adresa bunicii mele, serviciile sunt fixe, de internet și tv.
Mai sunt 16 luni din contract, nu are cine să beneficieze de ele

Mulțumesc pentru orice sfat!
ottotavy, utilizator
Contactați un avocat, o puneți pe bunica sub interdicție și solicitați instantei sa va numească tutorele acesteia.
În calitate de tutore, veți putea efectua ulterior acte de conservare și administrare in numele bunicii.
Mulțumesc pentru sfat. Am auzit și această variantă dar problema este că tata și frații lui nu s-au hotărât ce vor să facă, e o situație delicată.

Dacă unul dintre ei ar face acest demers, afectează cu ceva alte demersuri legale legate de succesiune?

Bunica e foarte în vârstă și deși sperăm să-și mai revină e luata în calcul și posibilitatea să rămână în situația asta până la deces.

Deși nu există conflicte între tată și frati nu vrea nimeni să-și asume acte de administrare tocmai de teama discutiilor legate de succesiune.

Deocamdată ei se concentrează pe tratamente și recuperare și eu ma interesez de ce pot.

raluk0207 a scris:

Contactați un avocat, o puneți pe bunica sub interdicție și solicitați instantei sa va numească tutorele acesteia.
În calitate de tutore, veți putea efectua ulterior acte de conservare și administrare in numele bunicii.

Pai oricum, tutorele nu are decat atribuții de administrare.
Pentru succesiune trebuie o hotărâre expresa de la instanța de tutelă
Încercați la protecția consumatorului să faceți o reclamație Atașați actele medicale cu starea bunicii.
mitabiciclista, utilizator