avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 687 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reziliere contract Orange client cu accident vascular ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reziliere contract Orange client cu accident vascular cerebral? ...

Reziliere contract Orange client cu accident vascular cerebral?
Bunica mea este internată într-un centru de recuperare, nu se poate deplasa sau vorbi.
Nu am reușit să obțin rezilierea contractului Orange deoarece mi s-a cerut împuternicire notarială pentru a cere rezilierea în numele bunicii mele.
Ce putem face? Am contactat un notar și mi-a spus că nu poate face nicio împuternicire, diagnosticul cuprinde și afazie, nu poate comunica deci nu-și poate exprima acordul.
Deja am primit o notificare de la o firmă de recuperări creanțe pentru o factură neachitată. Nu dorim să achităm servicii degeaba, nu mai locuiește nimeni la adresa bunicii mele, serviciile sunt fixe, de internet și tv.
Mai sunt 16 luni din contract, nu are cine să beneficieze de ele

Mulțumesc pentru orice sfat!
Ultima modificare: Luni, 30 Ianuarie 2023
ottotavy, utilizator
Cel mai recent răspuns: mitabiciclista , utilizator 22:45, 30 Ianuarie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Contactați un avocat, o puneți pe bunica sub interdicție și solicitați instantei sa va numească tutorele acesteia.
În calitate de tutore, veți putea efectua ulterior acte de conservare și administrare in numele bunicii.
Mulțumesc pentru sfat. Am auzit și această variantă dar problema este că tata și frații lui nu s-au hotărât ce vor să facă, e o situație delicată.

Dacă unul dintre ei ar face acest demers, afectează cu ceva alte demersuri legale legate de succesiune?

Bunica e foarte în vârstă și deși sperăm să-și mai revină e luata în calcul și posibilitatea să rămână în situația asta până la deces.

Deși nu există conflicte între tată și frati nu vrea nimeni să-și asume acte de administrare tocmai de teama discutiilor legate de succesiune.

Deocamdată ei se concentrează pe tratamente și recuperare și eu ma interesez de ce pot.



raluk0207 a scris:

Contactați un avocat, o puneți pe bunica sub interdicție și solicitați instantei sa va numească tutorele acesteia.
În calitate de tutore, veți putea efectua ulterior acte de conservare și administrare in numele bunicii.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pai oricum, tutorele nu are decat atribuții de administrare.
Pentru succesiune trebuie o hotărâre expresa de la instanța de tutelă
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Încercați la protecția consumatorului să faceți o reclamație Atașați actele medicale cu starea bunicii.
Ultima modificare: Luni, 30 Ianuarie 2023
mitabiciclista, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In conditii deosebite partaj sau scoatere din indiviziune FARKAS TRAIAN IOSIF FARKAS TRAIAN IOSIF In urma decesului mamaei mele, dupa efectuarea succesiunii, am intrat in posesia certificatului de mostenitor, prin care, tatal meu ca sot supravietuitor ... (vezi toată discuția)
Actele pentru punerea sub interdictie a unei persoane cu avc ANGEL978 ANGEL978 Buna dimineata! In urma cu 2 ani si jumatate bunica mea,de 76 ani, a suferit un accident vascular in urma caruia a ramas paralizata(nu merge,nu ... (vezi toată discuția)
Tutore adult/procura imputernicire/succesiune alex_sole alex_sole Buna ziua. Unul din frati l-a reprezentat pe tatal nostru intr-o succesiune de mostenire a tatalui in urma decesului mamei sale adica bunicii noastre. Fratele ... (vezi toată discuția)