Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Casa Calcan - cu teren liber - acord sau Nu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Casa Calcan - cu teren liber - acord sau Nu

Casa Calcan - acord sau Nu
Am achizitionat un teren cu o casa veche - demolabila,
Parcela este ingusta 9.8m font, prin urmare doresc sa raman pe limita de proprietate.cu vecinul insa vreau sa ma retrag de la strada. Pe parcela vecina nu exista nici o constructie - insa eu as vrea sa fac calcan pe limita de proprietate.. Nu prea am cum sa dau de proprietarul vecin pentru ca nimeni nu stie nimic de el - nici macar la cadastru.
Am nevoie de acordul lui pentru constructia pe limita de proprietate avand in vedere ca e nu are nici un imobil care sa fie afectat?
Daca doriti sa construiti la calcan aveti nevoie de proiect intocmit de o firma autorizata. In baza proiectului se cere autorizatie de ctie. de la primarie. pentru autorizare este necesar acordul vecinului dat in fata notarului.
Si daca situatia vecinului nu este clara? Terenul nu este intabulat pe nimeni nu se poate da de vecin. Ce se poate face in acest caz?
Nu exista daca ... trebuie acordul vecinului.