Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dosar de pensie pierdut
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dosar de pensie pierdut

Bună ziua!
Mama mea și-a depus dosarul de pensie acum un an și 7 luni și când a dorit să afle mai multe detalii legate de sosarul ei la casa de pensii la care l-a depus i s-a spus că dosarul nu mai este în județ și doar cei de la casa județeană au mai multe informatii. La numerele de telefon nu răspunde nimeni și sună în gol indiferent de ce oră sau zi a săptămânii suni. Săptămâna trecută a fost la casa județeană, le-a dat toate detaliile, dar aceștia nu aveau nici o altă înregistrare în sistem pe lângă cea a depunerii dosarului în iunie 2021. Aceștia au sunat la casa de pensii din orașul în care a depus dosarul și au aflat cu stupoare că acesta fusese pierdut, dar găsit în câteva minute de la apelul telefonic. Dosarul a fost lăsat într-un colț de cameră timp de un an jumătate în care putea fi rezolvat.
Întrebarea mea este: Ce ar putea să facă în acest caz? I s-a spus că se va încerca grăbirea procesului, dar ea nu are vreo garanție că se va face asta și ar mai putea dura încă 1 an și jumătate deoarece a mai lucrat vreo 10 ani în alte două țări din UE.
amgheciu, utilizator
Din pacate nu puteti face mare lucru.
Trimiteti notificare scrisa, prin posta cu confirmare de primire la Casa de pensii din oras si la CJP prin care solicitati urgentarea dosarului nr. ...., depus de mama dvs.
Decizia de pensie trebuie emisa cu data depunerii dosarului si pe talonul de pensie din prima luna va primi pensia retroactiv pe lunile scurse de la data depunerii dosarului.
Pentru a primi dobanzi si contravaloare inflatiei va fi nevoie de o hotarare judecatoreasca definitiva.
Sesizati Ministerul Muncii si C.N.P.P.