Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... HG 37/2010
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

HG 37/2010

Buna ziua!
Cum interpertati hg 35/2010 privind inregistrarea contractelor individuale de munca in registrul de evidenta al salariatilor cu cel putn o zi inainte de inceperea activitatii?

Multumesc
din punctul meu de vedere este o chestiune simpla. contractul individual de munca a persoanei angajate trebuie sa figureze inregistrat in registrul de evidenta al salariatilor la data inceperii prestarii muncii efective. asta inseamna ca inregistrarea lui la ITM trebuie sa aiba acelasi regim. legiuitorul s-a gindit ca unii angajatori mai "uita" acest lucru (inregistrarea contractelor la institutiile competente) si atunci a luat aceasta masura. poate ca este si o masura de eradicare a muncii la negru... poate...
pai hai sa vedem:
IN HG 37 se spune:
Art3 (alin. 2 ind1) La angajarea fiecarui salariat, elementele prevazute la alin. (2) lit. a)—d) se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza.
(alin 2 ind2) Elementele prevazute la alin. (2) lit. e) se inregistreaza in registru la data incetarii contractului individual de munca.”

lit a)-d) :
a) elementele de identificare a tuturor salariaţilor: numele, prenumele, codul numeric personal (CNP);
b) data angajării;
c) funcţia/ocupaţia conform specificaţiei Clasificării Ocupaţiilor din România (COR) sau altor acte normative;
d) tipul contractului individual de muncă;

Dupa cum vad eu, nu apare nicaieri obligatia de inregistar in Revisal s nr. de inregistrare la ITM al contractului.

Ca urmare, elementele de la a-d se pot inregistra si transmite la ITM chiar daca contractul va fi inregistrat la ITM ulterior, in cele 20 de zile ulterioare.

Deci, nu prea inteleg de unde ideea ca CIm trebuie inregistrat si la ITM cel tarziu la data inregistrararii in Revisa (in ziua anterioara inceperii activitatii)

Obligatia introdsa de HG 37/2010 rezida doar in completarea datelor expres prevazute ( dela lit a-d art 3) in REvisal si transmiterea Revisal la ITM, lucru care uzual se face online.

Este adevarat ca odata transmis contractul prin Revisal, el va tb obligatoriu inregistrat la ITm (in maxim 20 de zle) si daca angajatul nu seprezinat la lucru, se va face o desfacere de contract dupa toate regulile, pe care trebuie sa o inregistrezi deasemea in revisal.

Astept contraargumente B-)
Daca ne uitam bine si la art.16 alin.1 teza a II-a C.mun. care precizeza ca angajatorul persoană juridică, persoana fizică autorizată să desfăşoare o activitate independentă, precum şi asociaţia familială au obligaţia de a încheia, în formă scrisă, contractul individual de muncă anterior începerii raporturilor de muncă. , atunci nu avem de ce sa ne plangem ca se vrea si transmiterea c.i.m. prin Revisal inainte de inceperea activitatii ...

grace_r,
referitor la acel zvon .... eu pot spune de unde a aparut in Bucuresti ... daca stai la coada la ITM sau Casa de Pensii ori AJOFM vei auzi perlele spuse de marea majoritate a delegatilor societatilor comerciale care depune acte ... una este sa fii inspector de resurse umane si alta este sa cunosti bine legislatia in materie ... prea putini sunt cei care le fac pe amandoua ...:)
freeelis a scris:

Daca ne uitam bine si la art.16 alin.1 teza a II-a C.mun. care precizeza ca angajatorul persoană juridică, persoana fizică autorizată să desfăşoare o activitate independentă, precum şi asociaţia familială au obligaţia de a încheia, în formă scrisă, contractul individual de muncă anterior începerii raporturilor de muncă. , atunci nu avem de ce sa ne plangem ca se vrea si transmiterea c.i.m. prin Revisal inainte de inceperea activitatii ...

grace_r,
referitor la acel zvon .... eu pot spune de unde a aparut in Bucuresti ... daca stai la coada la ITM sau Casa de Pensii ori AJOFM vei auzi perlele spuse de marea majoritate a delegatilor societatilor comerciale care depune acte ... una este sa fii inspector de resurse umane si alta este sa cunosti bine legislatia in materie ... prea putini sunt cei care le fac pe amandoua ...:)

in sensul ca amandoua trebuie facuta in acelasi timp ! ;)
Da, deci procedura de urmat este astfel;
1. incheiere contract inainte de data inceperii activitatii
2.inregistrare in revisal date contract (lit a-d ) inainte de data inecperii activitatii.
3. inregistrare la ITM a contractului in maxim 20 zile de la data incheierii contractului
4. intregistrare in revisal a nr cntractului dela ITM (parca tin minte ca se introduce si aces tnr, nu?)
5.transmis inca odata in temen maxim de 5 zile revisal cu aceasta data suplmentara inregistrata

Este corect?

As mai ridica inrtebarea:
in situatia neprezentarii agajatului, se poate considera ca acel cntract de munca nu a creat nici-un efect juridc, prin neindeplinerea conditiei viitoare inscrisa in interior de a sepresta munca?

exista o cale justificata de anulare unilaterala de catre angajator a unui astfel de contract care nu mai este pus in executare?