Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... HG 37/2010
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

HG 37/2010

Buna ziua!
Cum interpertati hg 35/2010 privind inregistrarea contractelor individuale de munca in registrul de evidenta al salariatilor cu cel putn o zi inainte de inceperea activitatii?

Multumesc
bittta a scris:

ok, si trimit la ITM revisalul cu corectia facuta? nu ma iau astia la intrebari ca de ce abia acum?

Este OK sa se faca corectii, atata timp cat s-a gresit ceva la transmiterea Revisalului.
Am si eu o intrebare: ce am de facut daca am avut calculatorul defect o perioada, si n-am putut inregistra in Revisal incetarea unui contract de munca la data incetarii, conform procedurii legale? Pot scapa de o eventuala amenda, avand in vedere ca a fost o problema pur obiectiva? Exista reglementari pentru astfel de situatii?
Nu exista reglementari in acest sens.

Eventualele transmiteri a REVISALului dupa termenul prevazut de HG nr.161/2006 se pot constata numai in cazul unor eventuale controale ..