Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dacă noi, copiii pacientului, i-am cerut medicului ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dacă noi, copiii pacientului, i-am cerut medicului curant sa nu îi spună că are cancer ...

Dacă noi. ,că virgula copii i am cerut medicului curant sa nu spună pacientului că are cancer și aceasta ia spus ce putem face? Are dreptate medicul curant sau copii nu au dreptul la acest lucru sa nu ceara acest lucru?
Art. 27. - Medicul va informa pacientul asupra bolii acestuia, tratamentului necesar şi a
şanselor de însănătoşire.

Stiu ca este dureros pentru un om sa stie ca are cancer,dar trebuie sa i se spuna.Ganditi-va ca va urma poate o interventie chirurgicala,chimioterapie.Toate se fac cu acordul si semnatura pacientului.
Am avut si eu un caz in familie.Nu am dorit ca femeia sa stie ca are cancer,dar medicul a spus ca este obligat sa o informeze,este despre sanatatea ei,nu a noastra si trebuie sa decida singura daca vrea operatie si tot ce urmeaza dupa aceea.Si-a dat acordul pentru interventia chirurgicala,a facut multe sedinte de chimioterapie si acum este sanatoasa.
Ii doresc insanatosire parintelui dvs.
Alexandrarares, utilizator