Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Presedinte demis
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Presedinte demis

Presedinte demis.

Intro ad. gen. reconvocata erea pe ordinea de zi DIVERSE. La acest punct se propune si se aproba demiterea presedintelui si se alege un nou presedinte. P-v erea scris de vechiul pres care nu a vrut sa scrie demiterea si alegerea noului presedinte si nu a fost semnat la sf adunari. Nespecificat in p-v modificarea nu se poate avansa demersurile ulterioare legale de facut modificarile. Uni dintre participanti au inregistrat convorbirile din ad. Va rog comentarii si modul de rezolvare in afara de alte ad. gen.
Se rescrie un alt PV al adunarii de catre noul presedinte, cu certificare suplimentara prin semnaturile celor prezenti.
Legiuitorul in cuprinsul disp L nr 196/2018 a prevazut fara exceptii sau derogari ca asociatiile de proprietari au obligatia sa intocmeasca si sa detina mai multe registre prin care si cel al adunarilor generale in care se consemneaza succesiv si cronologic,discutiile si hotararile din cadrul adunarilor organizate de asociatia de proprietari,fiecare sedinta ur,mand sa fie asumata prin semnatura olografa de catre toti participantii
Cred ca intrebarea erea legata de faptul va vechiul presed nu a mai complectat demisia sa si alegerea noului iar la sfarsit , in urma scandalului, acesta a plecat cu reg ad. gen. fara a fi nici semnat.

ynocentta a scris:

Legiuitorul in cuprinsul disp L nr 196/2018 a prevazut fara exceptii sau derogari ca asociatiile de proprietari au obligatia sa intocmeasca si sa detina mai multe registre prin care si cel al adunarilor generale in care se consemneaza succesiv si cronologic,discutiile si hotararile din cadrul adunarilor organizate de asociatia de proprietari,fiecare sedinta ur,mand sa fie asumata prin semnatura olografa de catre toti participantii

Care demisie ? Nu si-a prezentat demisia, ci a fost demis de catre AG si s-a numit un nou presedinte.
In cazul ca presedintele a plecat cu registrul nesemnat, se poate organiza o alta ad generala (considerata reconvocata) , a treia, fara a face prima fara cvorum si a doua cu cei prezenti?