avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1798 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Suntem 5 frați , tatăl nostru a decedat. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Suntem 5 frați , tatăl nostru a decedat. Urmează ...

Bună ziua. Suntem 5 frați , tatăl nostru a decedat. Urmează să se facă succesiunea. Mama noastră vrea sa le scoată din drepturile succesorale pe unul dintre frați. Poate face acest lucru? Mai mult, notarul unde se va face succesiunea, ne a spus că trebuie să cedam drepturile noastre către mama noastră și unul din frați.. Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: B123456 , utilizator 21:12, 7 Februarie 2023
Nu poate fi îndepărtat de la moștenire un succesor de drept, pentru că așa vrea mama sau notarul. O dezmoștenire poate fi făcută, eventual, numai prin testament, dar și acel testament poate fi anulat în instanța de jurdecată.
ne a spus că trebuie să cedam drepturile noastre către mama noastră și unul din frați..


nu cred asa ceva, cine stie ce ati intrebat
Mulțumesc
Așa ne a spus. Că ar fi bine sa cedam pt mama și un frate


gi-jane2 a scris:

ne a spus că trebuie să cedam drepturile noastre către mama noastră și unul din frați..


nu cred asa ceva, cine stie ce ati intrebat

Bine pentru cine????

Alte discuții în legătură

Cedare drepturi mostenire mwijng mwijng Buna ziua tuturor, Adresez o intrebare celor in masura sa ma sfatuiasca in urmatoarea privinta: tatal meu a decedat acum 5 luni. Dimpreuna cu fratele meu si ... (vezi toată discuția)
Mostenire vmandrei vmandrei salut! ieri am fost la notar pentru stabilirea succesiunii...dupa bunica mea care a murit acum 6ani....acum 4ani a murit si mama mea. matusa mea- sora mamei ... (vezi toată discuția)
Renuntare succesiune Borzah Borzah Buna ziua, am si eu o intrebare, o nelamurire.Eu am o sora, mostenim 3 sfert dintr-o jumatate de imobil impreuna, dar nu vrem asta, vrem sa renuntam la partile ... (vezi toată discuția)