Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Suntem 5 frați , tatăl nostru a decedat. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Suntem 5 frați , tatăl nostru a decedat. Urmează ...

Bună ziua. Suntem 5 frați , tatăl nostru a decedat. Urmează să se facă succesiunea. Mama noastră vrea sa le scoată din drepturile succesorale pe unul dintre frați. Poate face acest lucru? Mai mult, notarul unde se va face succesiunea, ne a spus că trebuie să cedam drepturile noastre către mama noastră și unul din frați.. Mulțumesc
Nu poate fi îndepărtat de la moștenire un succesor de drept, pentru că așa vrea mama sau notarul. O dezmoștenire poate fi făcută, eventual, numai prin testament, dar și acel testament poate fi anulat în instanța de jurdecată.
ne a spus că trebuie să cedam drepturile noastre către mama noastră și unul din frați..

nu cred asa ceva, cine stie ce ati intrebat
Mulțumesc
Așa ne a spus. Că ar fi bine sa cedam pt mama și un frate

gi-jane2 a scris:

ne a spus că trebuie să cedam drepturile noastre către mama noastră și unul din frați..

nu cred asa ceva, cine stie ce ati intrebat

Bine pentru cine????