Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Suntem societate comerciala care vinde panouri ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Suntem societate comerciala care vinde panouri fotovoltaice

Buna ziua,
Suntem societate comerciala care vinde panouri fotovoltaice catre persoane fizice cu TVA de 5%. In acest caz este legea clara ca toate
aceste vanzari sunt cu TVA de 5% ( adica trebuie sa verificam ceva)?
In situatia in care o persoana fizica cumpara de la noi parti - i kitul de instalare - din alta parte cumpara panourile , ce TVA aplicam , tot 5%?
multumesc
george-neagu, moderator
se aplica 5% si la kiturile de instalare cf art 291

" p) livrarea şi instalarea de panouri fotovoltaice, panouri solare termice, sisteme de încălzire cu emisii scăzute de înaltă eficienţă care se încadrează în valorile de referinţă pentru emisiile de PM stabilite în anexa V la Regulamentul (UE) 2015/1.189 al Comisiei din 28 aprilie 2015 de punere în aplicare a Directivei 2009/125/CE a Parlamentului European şi a Consiliului în ceea ce priveşte cerinţele de proiectare ecologică aplicabile cazanelor cu combustibil solid şi în anexa V la Regulamentul (UE) 2015/1.185 al Comisiei din 24 aprilie 2015 de punere în aplicare a Directivei 2009/125/CE a Parlamentului European şi a Consiliului în ceea ce priveşte cerinţele în materie de proiectare ecologică aplicabile aparatelor pentru încălzire locală cu combustibil solid şi cărora li s-a atribuit o etichetă energetică a Uniunii Europene pentru a demonstra întrunirea criteriului menţionat la art. 7 alin. (2) din Regulamentul (UE) 2017/1.369 al Parlamentului European şi al Consiliului din 4 iulie 2017 de stabilire a unui cadru pentru etichetarea energetică şi de abrogare a Directivei 2010/30/UE, destinate locuinţelor, inclusiv a kiturilor de instalare, a componentelor, respectiv a soluţiilor complete, după caz; "