Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea Subventia pentru reabilitarea blocurilor de locuinte: ...
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

Subventia pentru reabilitarea blocurilor de locuinte: discriminatorie, neconstitutionala si contrara Directivelor U.E.

Salut.
Cum vi se pare ca este OUG 18/2009?
In opinia mea si a altor persoane Ordonanta de Urgenta 18/2009 ESTE DISCRIMINATORIE, INCALCA ART. 16 DIN CONSTITUTIA ROMANIEI si este contrara Directivei 2006/32/CE a Parlamentului european si a Consiliului DIN 5 APRILIE 2006.

www.senat.ro/Legis%5CPDF%5C2012%5C12b022EM.pdf
Care prevederi legale considerati ca sunt neconstitutionale?
Precizati concret care articol apreciati ca prezinta caracter discriminatoriu
BUNA SEARA.

ESTE SIMPLU

POT SA VA SPUN CA DISCRIMINAREA SE FACE CHIAR INCEPAND CU TITLUL ACTULUI.

Consider ca se face o discriminare intre persoanele care locuiesc la bloc si persoanele care au in proprietate locuinte individuale, pe romaneste CASE.

Directiva 2006/32/CE a Parlamentului European şi a Consiliului din 5 aprilie 2006 privind eficienţa energetică la utilizatorii finali şi serviciile energetice RECOMANDA STATELOR MEMBRE
"(16) Finanțarea furnizării și costurile gestionării cererii de energie au
un rol important în serviciile energetice. Crearea de fonduri
pentru subvenționarea punerii în aplicare a programelor de
eficiență energetică și a altor măsuri de îmbunătățire a eficienței
energetice și pentru promovarea dezvoltării unei piețe de servicii
energetice poate constitui un instrument adecvat pentru oferirea
unei finanțări inițiale nediscriminatorii
pe o astfel de piață."

Ori in speta OUG 18/2009, chiar in preambul face trimitere la directiva de mai sus dar se pare ca nu o si respecta.

Asa vad eu lucrurile.
Poate sa imi explice cineva ce au in plus cei care locuiesc la bloc fata de cei care locuiesc la casa sau care ar fi criteriul pe baza caruia s-a facut o astfel de departajare si daca el este just?

Pentru lamuriri suplimentare, in primul mesaj exista si un link catre o expunere de motive a unei initiatile legistive in acest sens.

ContSters61634, utilizator
Daca apreciati ca norma mentionata contine prevederi neconstitutionale,aveti dreptul sa sesizati autoritatea competenta
ynocentta a scris:

Daca apreciati ca norma mentionata contine prevederi neconstitutionale,aveti dreptul sa sesizati autoritatea competenta

Nu sunt chiar asa de revoltat :D.
Intru pe acest formum pentru a afla opinii, pareri, indicii.
In speta vreau sa stiu doar care este opinia altor persoane cu privire la aceasta chestiune poate chiar parerea dumneavoastra de ce nu?!. :D