avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea Subventia pentru reabilitarea blocurilor de locuinte: ...
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

Subventia pentru reabilitarea blocurilor de locuinte: discriminatorie, neconstitutionala si contrara Directivelor U.E.

Salut.
Cum vi se pare ca este OUG 18/2009?
In opinia mea si a altor persoane Ordonanta de Urgenta 18/2009 ESTE DISCRIMINATORIE, INCALCA ART. 16 DIN CONSTITUTIA ROMANIEI si este contrara Directivei 2006/32/CE a Parlamentului european si a Consiliului DIN 5 APRILIE 2006.

www.senat.ro/Legis%5CPDF%5C2012%5C12b022EM.pdf
Cel mai recent răspuns: ContSters61634 , utilizator 22:39, 10 Aprilie 2012
Care prevederi legale considerati ca sunt neconstitutionale?
Precizati concret care articol apreciati ca prezinta caracter discriminatoriu
BUNA SEARA.

ESTE SIMPLU

POT SA VA SPUN CA DISCRIMINAREA SE FACE CHIAR INCEPAND CU TITLUL ACTULUI.

Consider ca se face o discriminare intre persoanele care locuiesc la bloc si persoanele care au in proprietate locuinte individuale, pe romaneste CASE.

Directiva 2006/32/CE a Parlamentului European şi a Consiliului din 5 aprilie 2006 privind eficienţa energetică la utilizatorii finali şi serviciile energetice RECOMANDA STATELOR MEMBRE
"(16) Finanțarea furnizării și costurile gestionării cererii de energie au
un rol important în serviciile energetice. Crearea de fonduri
pentru subvenționarea punerii în aplicare a programelor de
eficiență energetică și a altor măsuri de îmbunătățire a eficienței
energetice și pentru promovarea dezvoltării unei piețe de servicii
energetice poate constitui un instrument adecvat pentru oferirea
unei finanțări inițiale nediscriminatorii
pe o astfel de piață."

Ori in speta OUG 18/2009, chiar in preambul face trimitere la directiva de mai sus dar se pare ca nu o si respecta.

Asa vad eu lucrurile.
Poate sa imi explice cineva ce au in plus cei care locuiesc la bloc fata de cei care locuiesc la casa sau care ar fi criteriul pe baza caruia s-a facut o astfel de departajare si daca el este just?




Pentru lamuriri suplimentare, in primul mesaj exista si un link catre o expunere de motive a unei initiatile legistive in acest sens.


Ultima modificare: Marți, 10 Aprilie 2012
ContSters61634, utilizator
Daca apreciati ca norma mentionata contine prevederi neconstitutionale,aveti dreptul sa sesizati autoritatea competenta
ynocentta a scris:

Daca apreciati ca norma mentionata contine prevederi neconstitutionale,aveti dreptul sa sesizati autoritatea competenta



Nu sunt chiar asa de revoltat :D.
Intru pe acest formum pentru a afla opinii, pareri, indicii.
In speta vreau sa stiu doar care este opinia altor persoane cu privire la aceasta chestiune poate chiar parerea dumneavoastra de ce nu?!. :D

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suntem societate comerciala care vinde panouri fotovoltaice Ibirsan Ibirsan Buna ziua, Suntem societate comerciala care vinde panouri fotovoltaice catre persoane fizice cu TVA de 5%. In acest caz este legea clara ca toate aceste ... (vezi toată discuția)
Lege reabilitare termica ContSters44693 ContSters44693 Buna ziua! Ma intereseaza sa stiu daca exista o lege DEJA prin care TOATE blocurile au obligatia sa se reabiliteze termic, pe cheltuiala proprietarilor, ... (vezi toată discuția)
Detasarea unui lucrator roman in ue cincinnico cincinnico Ce documente trebuie intocmite, si daca e nevoie sa fie si traduse, in vederea detasarii unui muncitor calificat la o societate italiana. Ce alte sume trebuie ... (vezi toată discuția)