avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Luare în spațiu pentru act de identitate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Luare în spațiu pentru act de identitate

Mai exact o verișoara care a decis să se mute la mine in oraș vrea sa își schimbe buletinul pe adresa mea. Țin sa precizez că ea stă in chirie, nu cu mine in casă.

Am câteva întrebări să mă lămuriți

Există vreun risc in afară că, corespondența ei va veni la mine?
Sau dacă primește amenzi sau alte fapte mai grave ma poate afecta cu ceva?

Pot vinde locuința dacă e trecută in buletin la adresa mea?

E o posibilitate ca, corespondența sa fie mutată unde sta in chirie?

Poate persoana luată în spațiu să vină sa stea cu mine fără a ii da acceptul?

Mulțumesc frumos
Ultima modificare: Joi, 2 Februarie 2023
Mariandumitru88, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 21:19, 2 Februarie 2023
Atat timp cat amenzile sunt consemnate pe persoana fizica cu date de identificare,nu va afecteaza pe dv
puteti vinde locuinta
Se poate sa se comunice adresa noua pentru comunicare corespondenta
Ultima modificare: Vineri, 3 Februarie 2023
Manuela Rășină, administrator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Persoană luată în spațiu primește amenzi pe care nu le plătește. poate fi afectat proprietarul? lexev lexev Dacă un chiriaș, să zicem, își face carte de identitate cu domiciliul la adresa în care stă în chirie, adică este luat în spațiu de proprietar, apoi ... (vezi toată discuția)
Luare in spatiu ral75 ral75 Buna ziua! As vrea sa stiu,va rog,cum as putea lua pe cineva in spatiu(persoana vrea doar buletin,fara sa locuiasca la adresa mea),care este din alt oras si ... (vezi toată discuția)
Luarea in spațiu ce implică un proprietar c iancu c iancu Bună seara! La mulți ani! Vă rog să-mi explicați ce \"riscuri\" implică luarea in spațiu a unei cunoștințe pentru obținerea buletinului . Sau cum ... (vezi toată discuția)