Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Sunt președinte ONG și sunt titularul la pfa
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Sunt președinte ONG și sunt titularul la pfa

Bună ziua! Dacă sunt președinte de ONG și sunt titularul unui PFA, pot să emit factura din propriul PFA către ONG-ul unde sunt președinte? Fără să fie conflict de interese/spălare de bani
george-neagu, moderator
Va spun la inceput ca da, puteți.
Dar acum trebuie s-o luam mai dinainte, trebuie văzut ce doriți sa prestati pentru acel ong, contractul de prestări servicii trebuie discutat și aprobat măcar de comitetul director al ong, sedinta la care trebuie sa anunțați ca în acea chestiune sunteți direct interesata și ca va abțineți de la vot. Pentru semnarea contractului și urmărirea derulării lui (inclusiv la aprobarea raportului de activitate in baza caruia se intocmeste factura lanara) din partea asociației va fi desemnat un alt membru din comitetul director.
george-neagu, moderator
Emiterea unei facturi este doar consecinta existentei unei relatii contractuale. Deci de fapt doriti sa intrebati daca ONGul al carei presedinte sunteti poate fi client al PFA deci sa ii livrati bunuri sau prestari servicii. Da, sa poate incheia contract intre dvs. in calitate de PFA si asociatie, doar ca incheierea si conditiile contractului trebuie aprobate de Consiliul Director, si fiind entitati afiliate trebuie respectat pretul pietei - principiile preturilor de transfer.....