Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Contract intre propriul PFA si ONG.
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Contract intre propriul PFA si ONG.

Contract intre propriul PFA SI ONG.
Impreuna cu fratele meu avem infiintat un Ong care are unul dintre scopuri, organizarea de cursuri educative. Putem factura de pe PFA-urile noastre, asociatiei, cursurile tinute?
george-neagu, moderator
De fapt intrebati daca puteti incheia contracte si presta servicii in calitate de PFA unui ONG in care sunteti membri ( si probabil faceti parte din Consiliul Director). In principiu da, dar trebuie sa aprobe incheierea acelor contracte Consiliul Director, prin decizii la care sa nu participe titularul PFA in cauza ( fiind conflict de interese) si sa se respecte pretul pietei, altfel putend fi probleme cu fiscul ( ca fiind contract intre presoane afiliate trebuie respectat principiul preturilor de transfer)