Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Refuz plata chirie pe motiv de lipsa de activitate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Refuz plata chirie pe motiv de lipsa de activitate economica

Bună ziua!
Am închiriat un spațiu comercial către o persoana juridică în urma cu 7 luni.
Contractul este pe perioada determinată, 14 luni, înregistrat la anaf.
Din anumite motive, în contract am scris ca poate pleca atunci când vrea, fără preaviz, dar trebuie sa predea spațiul imediat.
Luna trecuta, văzând ca nu plătește chiria, l-am contactat sa vad ce se întâmplă. M-a anunțat ca el se va muta în câteva zile, ca a uitat sa ma anunțe.
Peste încă o săptămână sun din nou, același răspuns. Acum când a trecut aproape o luna de chirie neplătita i-am pus în vedere ca nu mai e vorba de câteva zile, ca a trecut aproape o luna și trebuie sa plătească chiria.
El refuza ferm, spunând ca de mai bine de o luna nu mai desfășoară activitate economica acolo, iar motivul pentru care nu mi-a predat cheile a fost ca nu a terminat mutarea utilajelor.

Pot merge cu contractul direct la un executor? Sunt șanse ca el sa conteste și sa câștige motivând ca nu a mai desfășurat vreo activitate acolo?
coldone, utilizator
Onorariul pt.executarea silita se recuperează de către executor..