Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună dimineața. Soția mea, Dumnezeu s-o odihnească ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună dimineața. Soția mea, Dumnezeu s-o odihnească în pace, ...

Bună dimineața.
Soția mea, Dumnezeu s-o odihnească în pace, a decedat acum un an, am doi copii, unul dintre ei vrea să mă dea afară din casă spunând că eu nu am dreptul la nimic.
Sunt căsătorit legitim cu soția mea, menționez că nu am făcut succesiunea după părinții ei, proprietarii gospodăriei. Sora soției mele, a primit de la părinți, drept moștenire, o parte din grădină gospodăriei, prin chitanță de mână cu martori. Aferent casei construite de socrii, eu și soția mea am mai construit 4 camere.
Vă rog să-mi spuneți ce trebuie făcut ca să împart legal moștenirea cu copii mei, cât îmi revine mie și cât lor?
Vă mulțumesc!
Bună ziua,
Legal trebuie să faceți succesiunea, atât după soție, cât și după părinții ei.
Apoi după ce faceți succesiunea, faceți iesirea din indiviziune cu copiii dvs. și astfel se va stabili exact ”cât revine dvs. și cât revine lor”.
Mulțumesc