Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune încurcată. Cum sa procedez?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune încurcată. Cum sa procedez?

Buna seara.
Sunt in următoarea situație:
Mama mea trăiește, are 70 de ani.
Ea a avut 4 frați.
2 au murit de mici in anii 40 si 50.
Unul a murit in anul 1994 care are o fata.
Altul a murit in 2018, fără copii sau însurat si mi-a făcut mie testament in care îmi lasă tot ce are.
Eu nu am frați.
Mama sta in casa părinților construita in anii 60.
Au aproximativ 5000 MP intravilan unde este casa si mai au aproximativ 10 hectare de pământ la câmp. Un lot este pe numele bunicului, altul pe numele bunicii.
Ei nu au făcut niciunul succesiunea fata de nimeni când au murit membrii familiei de-a lungul timpului.
Vara mea nu mai trecut pe la noi din 1994 când a murit tatăl ei.
Eu acum mama fiind bătrână si bolnava încerc sa pun cap la cap cum pot face sa descurc lucrurile.
Când trăia unchiul de a murit in 2018 l-am rugat sa facem acte dar s-a supărat ca "îl dam afara din casa" si ca el nu vrea.
El a trăit in casa cu sora lui, mama mea, după moartea părinților lor.
Mama, după ce a murit unchiul, la fel, refuza sa facă ceva (nu știu...mentalitate îndărătnică....) deși am rugat-o sa descurcam treburile sa nu las la copiii mei probleme de descurcat.
Acum eu vin si va întreb:
- de unde sa o iau, cum sa procedez?
- vara mea nu a mai trecut pe acolo de 29 de ani, ce si cat i se cuvine si in ce condiții?
giv, utilizator
Buna ziua,
Adevărat foarte încurcată problema.
Aveti de dezbatut mai multe succesiuni si daca nu va întelegeti, va trebui sa apelati la un avocat.
Se vor dezbate toate succesiunile pe calea unei actiuni in instanta.
Nu are relevanta faptul ca vara dvs. nu a mai trecut pe acolo de 29 de ani. Nu poate fi înlăturată de la succesiune.
V-as recomanda sa contactati un avocat din localitatea dvs. pentru a va face calculul cotelor.
Trebuie dezbătute toate succesiunile, în ordinea deceselor.
Prima data a bunicilor, moștenitori fiind mama, dvs și unchiul decedat în 1994 (fiecare dobândind câte 1/3)
Apoi dezbătută succesiunea după unchiul decedat în 1994. Nu ați menționat dacă are soție, dacă mai trăiește sau când a murit (înainte sau după el)
Și succesiunea unchiului, care v-a lăsat testament. În baza testamentului dvs veți moșteni toată partea lui.
Da.
Înțeleg.
Unchiul care a murit in 1994 nu a avut acte cu doamna cu care are fata.
Nu știu daca "mătușa" mai trăiește si nici verișoara.
Nu a mai fost însurat si nu are alți moștenitori.
Ce se întâmplă cu faptul ca in cei 29 de ani de la o cocioaba care era casa s-a izolat, renovat, s-au făcut alte garduri, alei, s-au cheltuit sute de mii de lei in acești 29 de ani pentru întreținere si renovare si modernizare.
Se iau in calcul (nu mai avem actele pentru cheltuieli caci nu ții cont când pui becuri led spre exemplu ca o sa faci succesiunea într-o zi si sa ții facturile de achiziție)? Sau noi am investit si verișoara decât vine si spune ca e al ei?
Cine suporta cheltuielile privind succesiunea?
Am plătit impozitele in ultimii 29 de ani etc...
Ca idee cred ca masa succesorala cel puțin pentru casa si teren nu fac daca le evaluezi cat s-a investit de-a lungul anilor, fiind vorba de o casa la tara fără mare valoare de piață.
Dacă o sa dezbateti succesiunea în instanță (ceea ce sunt șanse foarte mari, având în vedere ca ați spus că nu aveți datele de contact ale verisoarei) si dacă veți solicita și partajul, e posibil ca instanța sa tina cont de investițiile dvs și sa va atribuie în lot imobilul, cu obligația de a le achita mamei și verișoarei sulte.
Ca verișoara nu a făcut și nu a dres, nu are nicio relevanta. Dacă va așteptați ca ea sa își piardă drepturile succesorale, asta nu o sa se întâmple.
Mai vine și intrebarea: dacă știați ca mama și unchiul nu mișcă nimic și nu vor sa își clarifice situația, de ce v-ati apucat sa investiți intr-un imobil, care legal nu e al dvs?
Nu e nimic încurcat în speta și moștenirea dvs. Este doar indaratnicire, suspiciune și niște lucruri nefăcute la timpul lor.
raluk0207, utilizator
Eu nu stau acolo.
Mama sta.
Ea a facut investitiile si tot ea a refuzat ca un catar sa descurce situatia.
Ea nu a murit sa dezbat ceva fata de ea.
Doar incerc sa vad ce am de facut in eventualitatea in care nu va mai fi si mostenesc problemele facute de ei ca sa nu le dau mai departe copiilor mei.
Eu ce sulta sau dau verisoarei? Ea nu a stat o zi, nu a bagat un leu si sa platesc eu ce e facut de mama?
Nu am luat eu nimic de acolo, mama a beneficiat de tot.
Se poate deschide succesiunea si in situatia actuala cu persoanele care sunt in viata (eu, mama si teoretic si verișoara)?