Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune încurcată. Cum sa procedez?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune încurcată. Cum sa procedez?

Buna seara.
Sunt in următoarea situație:
Mama mea trăiește, are 70 de ani.
Ea a avut 4 frați.
2 au murit de mici in anii 40 si 50.
Unul a murit in anul 1994 care are o fata.
Altul a murit in 2018, fără copii sau însurat si mi-a făcut mie testament in care îmi lasă tot ce are.
Eu nu am frați.
Mama sta in casa părinților construita in anii 60.
Au aproximativ 5000 MP intravilan unde este casa si mai au aproximativ 10 hectare de pământ la câmp. Un lot este pe numele bunicului, altul pe numele bunicii.
Ei nu au făcut niciunul succesiunea fata de nimeni când au murit membrii familiei de-a lungul timpului.
Vara mea nu mai trecut pe la noi din 1994 când a murit tatăl ei.
Eu acum mama fiind bătrână si bolnava încerc sa pun cap la cap cum pot face sa descurc lucrurile.
Când trăia unchiul de a murit in 2018 l-am rugat sa facem acte dar s-a supărat ca "îl dam afara din casa" si ca el nu vrea.
El a trăit in casa cu sora lui, mama mea, după moartea părinților lor.
Mama, după ce a murit unchiul, la fel, refuza sa facă ceva (nu știu...mentalitate îndărătnică....) deși am rugat-o sa descurcam treburile sa nu las la copiii mei probleme de descurcat.
Acum eu vin si va întreb:
- de unde sa o iau, cum sa procedez?
- vara mea nu a mai trecut pe acolo de 29 de ani, ce si cat i se cuvine si in ce condiții?
giv, utilizator

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Se poate deschide succesiunea si in situatia actuala cu persoanele care sunt in viata (eu, mama si teoretic si verișoara)?

Exact asta încercăm să vă spunem: se poate deschide succesiunea și acum!

Adica pot eu ca nepot sa deschid succesiunea fata de bunici/strabunici?
Succesiunea e deschisa prin insusi faptul decesului. Acum, succesiunea e deschisa.

Procedura succesorala se poate deschide la cererea oricarui mostenitor.
Da, puteti solicita dvs deschiderea procedurii succesorala, dar la notar, daca verisoara nu e de gasit, va ramane in plop.
Nu va putea fi finalizata.