Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Platesc cei de la etajul 1 schimbarea liftului? daca ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Platesc cei de la etajul 1 schimbarea liftului? daca da de ce la acelas pret cu etajele superioare

Schimbarea liftului - platesc si locatarii de la etajul 1?
Da, pentru că așa scrie în legea asociațiilor de proprietari și codul civil.
Dar legea asociatilor s-a actualizat in 2018 .si ceva s-a modificat.
ildiko61, utilizator
Scrie chiar in legea 196/2018.
Articolul 75
(3)Asociatia de proprietari are obligatia de a respecta prevederile legale privind modul de repartizare a cheltuielilor comune, in caz contrar hotararile luate de adunarea generala a proprietarilor cu incalcarea acestor dispozitii sunt nule de drept.
(4)Niciun proprietar din condominiu nu este exceptat de la obligatia de a contribui la plata cheltuielilor comune, ca urmare a renuntarii la folosirea unei parti din proprietatea comuna.
(5)Prin exceptie de la prevederile alin. (4), in baza hotararii adunarii generale, pot fi exceptate de la plata cheltuielilor aferente consumului de energie electrica pentru functionarea ascensorului/ascensoarelor persoanele care locuiesc in apartamente situate la subsol, demisol, parter, mezanin, precum si la etajul 1 din cladirile fara mezanin.

Exceptia este doar pentru plata energiei elecrtrice consumata de lift. Asta daca se hotaraste in Adunarea generala.