Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara, Am cumparat pamantul si casa dupa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara, Am cumparat pamantul si casa dupa casatorie, a fost trecuta doar pe fostul sot care acum a decedat ...

Buna seara

Va rog frumos daca poate sa imi raspunda cineva. Am cumparat pamantul si casa dupa casatorie, a fost trecuta doar pe fostul sot care acum a decedat. El a trecut totul pe sora lui fara sa stiu eu, trecandu-se pe acte necasatorit. Avem un copil de 17 ani. Pot sa mai fac ceva sa-mi iau casa înapoi? A dat-o cu pretextul ca avea o datorie la ea. Este o declaratie facuta de mana care cred ca este falsa. A copiat scrisul.

Astept un raspuns, va rog mult.
Manuela Rășină, administrator
Daca aveți acte pe casa mergeți la notar și dezbateti succesiunea ,moștenitori dvs și fiul.Daca nu aveți acte mergeți la avocat pt a vedea ce soluții exista..Chitanță de mana nu are nici o valoare, mai mult ales ca bunul fiind cumpărat în timpul căsătoriei se prezuma ca e bun comun..
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Mostenitor e doar fiul daca ziceti ca erati divortata. Dvs aveti insa jumatate din casa daca ziceti ca ati cumparat in timpul casatoriei si fiind bun comun, nu putea sa dea in plata toata casa, chiar daca facea actul la notar.

Banuiesc ca nu locuiti acolo asa ca va trebui sa va judecati cu sora sa o revendicati
Mergeti la un avocat cu problema dvs.
gi-jane2, moderator
Daca ati cumparat dupa casatorie, este bun comun. Chiar daca la cumparare la notar a fost doar sotul si notarul a omis sa scrie "casatorit cu...", la vanzare notarul care a autentificat actul trebuia sa verifica Registrul National de evidenta al regimului matrimonial. Daca s-a declarat necasatorit la vanzare, acel act are un viciu major. Sotul nu putea dispune de cota dvs. Cel mai bine consultati un avocat.
carmen2010, utilizator
Multumesc frumos