Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua , am vandut o masina anul trecut , am scos-o ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua , am vandut o masina anul trecut , am scos-o de la ...

Buna ziua , am vandut o masina anul trecut , am scos-o de la Financiar , cumparatorul este arab , el nu a inscris masina la ServiciulTaxe si Impozite unde apartine aici in Romania si nici nu a mers Derviciul Circulatie Pipera , am mandut masina in Mai 2022 si el mai avea sa plateasca o diferenta pe care nu o mai avea . a adus masina inapoi cu toate actele si de atunci a disparut , probabil a plecat in tara sa , nu mai pot sa-l contactez , masina este parcata in fata casei mele , Cartea , Talonul sunt tot pe numele meu , ce pot face in aceasta situatie , as putea sa o inscriu din nou la Financiar si pe urma sa o vand ? Va multumesc , Dan M.
Deocamdata nu circulati cu ea, are inmatricularea suspendata.
Daca ati radiat auto de la autoritatea fiscala,nu aveti cum sa o notati pe rol fiscal in lipsa unui document care sa probeze achizitia bunului mobil
Solutionarea implica procedura complexa
Initial solicitati date relevante despre cumparator la politia unde este consemnat domiciliul cumparatorului in actul de vanzare cumparare si la serviciul pasapoarte
Masina are RCA si ITP valabil?
Nu mai am contact cu acesta , ITP si RCA expirat , am nevoie de o declaratie notariala pe proprie raspundere de la el , multumesc .
dannymoga, utilizator