Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Fatada balcoane
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Fatada balcoane

Bună seara!
Am o întrebare legată de fațada balconului, adică mașina parcată într-o parcare amenajată, mai exact în curtea blocului de sub balcoane.
Din cauza proastei proiectări a multora dintre balcoanele blocului, când plouă, ninge sau se dezgheață se scurge apa, iar în timp tencuiala s-a desprins la unele dintre ele și cade pe mașinile parcate.
Reparația tencuielii de la balcoane este responsabilitatea proprietarului sau a asociației?

Conform disp L nr 196/2018 asociatia de proprietari se infiinteaza cu scopul administrarii si asigurarii starii tehnice a partii comune de constructii si instalatii din condominiu
Exteriorul imobilului de locuit in comun=fatada blocului reprezinta parte comuna si asociatia de proprietari are obligtia legala sa asigure starea tehnica a fatadei condominiului
Exista dispozitii exprese ordin al ministrului sanatatii-care impun ca parcarile de bloc pot fi amenajate la o distanta de cel putin 5 m de ferestrele imobilului
Multumesc pentru raspuns!

Administrația insistă asupra faptului că proprietarii sunt responsabili pentru fațadele balcoanelor și nu face deosebire între "interiorul balconului" și exteriorul acestuia.
Aveți cunoștință de vreun articol care să "pună punctul pe "i" ? Interacțiunea cu administrația și cu președintele de bloc este destul de dificilă de aceea va intreb.
Bună ziua.Am într-o asociație o cerere de amplasare reclamă luminoasă pe fațada balconului a doi proprietari de la etajul unu.Îmi puteți spune vă rog dacă de contactul de închiriere trebuie să beneficieze asociația sau cei doi proprietari.Precizez că firma luminoasă va fi amplasată sub mâna curentă a balconului,pe fațada exterioară a acestuia,difuzia luminoasă este orizontală,adică proprietarii nu sunt afectați deloc...Mă interesează de fapt cum demonstrez că fațada balconului nu este proprietate privată (cum se susține) ci este parte din proprietatea comună...

ynocentta a scris:

Conform disp L nr 196/2018 asociatia de proprietari se infiinteaza cu scopul administrarii si asigurarii starii tehnice a partii comune de constructii si instalatii din condominiu
Exteriorul imobilului de locuit in comun=fatada blocului reprezinta parte comuna si asociatia de proprietari are obligtia legala sa asigure starea tehnica a fatadei condominiului
Exista dispozitii exprese ordin al ministrului sanatatii-care impun ca parcarile de bloc pot fi amenajate la o distanta de cel putin 5 m de ferestrele imobilului

Articolul 35
(1) În cazul clădirilor cu mai multe locuințe sau spații cu altă destinație și în cazul clădirilor multietajate constituie părți comune din condominiu, dacă actele de proprietate nu prevăd altfel, următoarele:
a) terenul pe care se află clădirea, compus atât din suprafața construită, cât și din cea neconstruită necesară, potrivit naturii sau destinației construcției, pentru a asigura exploatarea normală a acesteia;
b) fundația, curțile, grădinile, căile de acces;
c) clădirea propriu-zisă, elementele de echipament comun, inclusiv părțile de canalizare aferente, care traversează proprietățile private;
d) corpurile de clădiri destinate serviciilor comune;
e) locurile de trecere, scările și casa scărilor și coridoarele; pereții perimetrali și despărțitori dintre proprietăți și/sau spațiile comune; subsolul; coșurile de fum; holurile; instalațiile de apă și canalizare, electrice, de telecomunicații, de încălzire și de gaze de la branșament/racord până la punctul de distribuție către părțile aflate în proprietate individuală; canalele pluviale; paratrăsnetele; antenele colective; podul; pivnițele, boxele, spălătoria, uscătoria; ascensorul; interfonul - partea de instalație de pe proprietatea comună; rezervoarele de apă; centrala termică proprie a clădirii; crematoriul; tubulatura de evacuare a deșeurilor menajere; structura, structura de rezistență; fațadele; acoperișul; terasele;
f) alte bunuri care, potrivit legii, actului de proprietate sau voinței părților, sunt în folosință comună.
[ link extern ]

Totusi, nu puteti face asta decit in confitiile articolului :
Articolul 38
(2) Părțile comune pot fi utilizate de către terți, persoane fizice sau juridice de drept public și/sau privat, numai ca urmare a hotărârii adunării generale a asociației de proprietari, adoptată cu acordul a două treimi din numărul total al proprietarilor din condominiu și cu acordul tuturor proprietarilor direct afectați de vecinătate, în baza unui contract de închiriere, de folosință sau de concesiune, semnat de președinte în numele asociației și avizat de cenzor/comisia de cenzori.

Evorba de minim 2/3 din numarul total al proprietarilor, membri sau nemembri de asociatie, plus acordul acelor proprietari cu balcoanele.