Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună, Sunt parte reclamantă într-un proces prin ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună, Sunt parte reclamantă într-un proces prin care am cerut ...

Bună,
Sunt parte reclamantă într-un proces prin care am cerut să se constate nulitatea absolută a unui contract de vânzare cumpărare teren extravilan. După depunerea cererii de judecată am aflat că de fapt pârâtul este decedat de mai bine de 10 ani și nimeni nu a făcut succesiunea, acesta nu a fost căsătorit, nu are urmași direcți, având doar un frate care nu a cerut să se facă moștenirea după dânsul. Judecătorul nu știe lucrul acesta.
Întrebare: Procesul merge mai departe, se poate anula contractul în aceste condiții?
Buna ziua,
Nu. Procesul nu merge mai departe.
Solutia va fi: respinge actiunea ca fiind indreptata impotriva unei persoane fara capacitate de folosinta.

... din păcate asa se intampla daca nu este pregătit dosarul inainte de a introduce actiunea in instanta... ar fi bine totusi sa luati legatura cu un avocat pentru a identifica tipul de actiune ce trebuie făcut, in aceste conditii.
Și în acest caz ce tip de acțiune se poate pregăti? E simplu, partea contractantă e decedată, fără urmași succesori. Pe cine dau atunci în judecată ori ce tip de acțiune e mai potrivită?
Tocmai problema asta atât de simpla poate avea n variante și chiar șanse sa nu o rezolvați.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Dumneavoastră, ca și avocat, care variantă ar fi mai logică de luat?
Cauza urmeaza procedura normala,nu se suspenda judecata
Instanta de jduecata in final va dispune hotarare de respingere actiune