avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună, Sunt parte reclamantă într-un proces prin ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună, Sunt parte reclamantă într-un proces prin care am cerut ...

Bună,
Sunt parte reclamantă într-un proces prin care am cerut să se constate nulitatea absolută a unui contract de vânzare cumpărare teren extravilan. După depunerea cererii de judecată am aflat că de fapt pârâtul este decedat de mai bine de 10 ani și nimeni nu a făcut succesiunea, acesta nu a fost căsătorit, nu are urmași direcți, având doar un frate care nu a cerut să se facă moștenirea după dânsul. Judecătorul nu știe lucrul acesta.
Întrebare: Procesul merge mai departe, se poate anula contractul în aceste condiții?
Cel mai recent răspuns: marysimo , utilizator 18:01, 10 Februarie 2023
Buna ziua,
Nu. Procesul nu merge mai departe.
Solutia va fi: respinge actiunea ca fiind indreptata impotriva unei persoane fara capacitate de folosinta.

... din păcate asa se intampla daca nu este pregătit dosarul inainte de a introduce actiunea in instanta... ar fi bine totusi sa luati legatura cu un avocat pentru a identifica tipul de actiune ce trebuie făcut, in aceste conditii.
Și în acest caz ce tip de acțiune se poate pregăti? E simplu, partea contractantă e decedată, fără urmași succesori. Pe cine dau atunci în judecată ori ce tip de acțiune e mai potrivită?
Tocmai problema asta atât de simpla poate avea n variante și chiar șanse sa nu o rezolvați.
Ultima modificare: Vineri, 10 Februarie 2023
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Dumneavoastră, ca și avocat, care variantă ar fi mai logică de luat?
Cauza urmeaza procedura normala,nu se suspenda judecata
Instanta de jduecata in final va dispune hotarare de respingere actiune

Alte discuții în legătură

Bună ziua.poate cineva sa-mi spună exact ce acte trebuie pentru ... cezyochi cezyochi Bună ziua.Poate cineva sa-mi spună exact ce acte trebuie pentru dezbaterea unei succesiuni in instanta,pentru părintii care sunt decedati-tata in 2007 si nu ... (vezi toată discuția)
Succesiune-mostenitor unic-instanta Georgi2001 Georgi2001 Buna ziua, Ca si urmas unic al parintilor decedati, se poate face succesiunea in instanta? Mentionez ca decesurile au avut loc in 2000 si 2001 si ma ... (vezi toată discuția)
Decesul in timpul uzucapiunii eryc_1972 eryc_1972 daca dupa ce s-a depus o actiune in constatare sau uzucapiune pentru bunicul meu , iar pana se obtine rezultatul.. bunicul doamne fereste , decedeaza, ce se ... (vezi toată discuția)