avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1555 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună seara,dacă ești calificat în domeniul în ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună seara,dacă ești calificat în domeniul în care lucrezi,angajatorul ...

Bună seara,dacă ești calificat în domeniul în care lucrezi,angajatorul are dreptul sa te plătească cu minimum pe economie sau e obligat sa mareasca salariul.
Cum este legal?
Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Antonia Alexandra , utilizator 23:13, 23 Februarie 2023
~ Conținut șters la cerere ~
Dacă în contractul colectiv de muncă aplicabil sau în regulamentul intern sunt clauze prin care să se stabilească aplicarea unor coeficienți minim de ierarhizare pe categorii de angajați sau lucrători și care să țină seama de standardele ocupaționale, atunci angajatorul are obligația sa le respecte.
Mulțumesc!

Cornel Vasile a scris:

Dacă în contractul colectiv de muncă aplicabil sau în regulamentul intern sunt clauze prin care să se stabilească aplicarea unor coeficienți minim de ierarhizare pe categorii de angajați sau lucrători și care să țină seama de standardele ocupaționale, atunci angajatorul are obligația sa le respecte.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariu minim studii superioare epifanie epifanie Buna seara .Sant administrator al unui SRL cu capital privat al unei comune .Trebuie sa angajez o contabila ce are studii superioare..Ce salariu pot sa-i dau ... (vezi toată discuția)
Salariu bucatar ionutjames ionutjames am si eu o intrebare,daca eu ca bucatar in acte si totu-si lucrez pe post de ospatar am avut salariu de 804 lei si sa majorat la 800lei cam cat ar trebui sa am ... (vezi toată discuția)
Bună dimineața! eu cu diploma de calificare,are voie angajatorul ... Asp733 Asp733 Bună dimineața! Eu cu diploma de calificare,are voie angajatorul sa ma angajezecu salariul minim pe economie??? (vezi toată discuția)