Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună seara,dacă ești calificat în domeniul în ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună seara,dacă ești calificat în domeniul în care lucrezi,angajatorul ...

Bună seara,dacă ești calificat în domeniul în care lucrezi,angajatorul are dreptul sa te plătească cu minimum pe economie sau e obligat sa mareasca salariul.
Cum este legal?
Mulțumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
Dacă în contractul colectiv de muncă aplicabil sau în regulamentul intern sunt clauze prin care să se stabilească aplicarea unor coeficienți minim de ierarhizare pe categorii de angajați sau lucrători și care să țină seama de standardele ocupaționale, atunci angajatorul are obligația sa le respecte.
Mulțumesc!

Cornel Vasile a scris:

Dacă în contractul colectiv de muncă aplicabil sau în regulamentul intern sunt clauze prin care să se stabilească aplicarea unor coeficienți minim de ierarhizare pe categorii de angajați sau lucrători și care să țină seama de standardele ocupaționale, atunci angajatorul are obligația sa le respecte.