Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... IMPARTIREA CASEI DUPA DECESUL MAMEI ,CAT ESTE COTA ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

IMPARTIREA CASEI DUPA DECESUL MAMEI ,CAT ESTE COTA PARTE A COPIILOR ...

IMPARTIREA CASEI DUPA DECESUL MAMEI ,CARE ESTE PARTEA COPIILOR ! ESTE VORBA DE 2 COPII SI SOȚUL SUPRAVIEȚUITOR!
IN CLAUZA ESTE VORBA DE UN APARTAMENT 3 CAMERE
TATA-L MAI ARE LA TARA O CASA CARE VALOREAZĂ VREO 50000 EURO SI ESTE DOAR EL TRECUT CA MOSTENITOR DIN PARTEA PARINTILOR LUI .
COPII LUI AU DREPTUL SI LA COTA PARTE DIN ACEA CASA ?
AȘTEPT RĂSPUNS.
MULȚUMESC
Mihay1977, utilizator
Casa tatălui va forma obiectul unei moșteniri distincte, la decesul lui.
Dacă apartamentul a fost dobândit în timpul căsătoriei părinților, tata are 5/8, iar copiii 3/8.