Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Salariu nespecificat in cartea de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Salariu nespecificat in cartea de munca

In cartea de munca in dreptul primilor trei ani de activitate nu este mentionat salariul Pentru calculul pensiei trebuie cautata arhiva angajatorului pentru a obtine adeverinta privind veniturile realizate in respectiva perioada (1986-1989)? Multumesc anticipat pentru raspuns!
In ce perioada nu aveti mentionat salariul?

Daca ati realizat alte venituri decat ce este consemnat in carnetul de munca si pentru care s-a platit c.a.s., atunci pentru calculul pensiei trebuie cautata arhiva angajatorului pentru a obtine adeverinta privind veniturile realizate in respectiva perioada.
In cartea de munca este consemnata perioada lucrata 04.1986-04.1989, rubrica salarii fiind barata. Asa se completau carnetele atunci, fara a fi precizat salariul? Va multumesc. !
Se completau cu salarii.

În situațiile în care, pentru o anumită perioadă care constituie stagiu de cotizare, în carnetul de muncă sau în alte acte doveditoare nu sunt înregistrate drepturile salariale, la determinarea punctajului mediu anual se utilizează salariul minim pe țară, în vigoare în perioada respectivă.
Astfel:
04.1986 - 01 .07.1988 1500 lei
01.07.1988 - 04.1989 2000 lei

Cornel Vasile, Consilier juridic