Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Plata TV pentru servicii IT oferite prin PFA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Plata TV pentru servicii IT oferite prin PFA

Este necesar ca un PFA in domeniul IT, ce ofera servicii unei firme platitoare de TVA(ex: din Europa) sa plateasca TVA?
ART. 317 - Înregistrarea în scopuri de TVA a altor persoane care efectuează achiziţii intracomunitare sau pentru servicii
(1) Are obligaţia să solicite înregistrarea în scopuri de TVA, conform prezentului articol:
b) persoana impozabilă care are sediul activităţii economice în România, neînregistrată şi care nu are obligaţia să se înregistreze conform art. 316 şi care nu este deja înregistrată conform lit. a), c) sau d) ori a alin. (2), dacă prestează servicii care au locul în alt stat membru, pentru care beneficiarul serviciului este persoana obligată la plata taxei conform echivalentului din legislaţia altui stat membru al art. 307 alin. (2), înainte de prestarea serviciului;