Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Decont
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Decont

In contabilitate am in ct. TVA de recuperat mai putin cu 2 lei ca si in decont datorita rotunjirilor, se poate in Decontul din ianuarie sa trec mai putin cu 2 lei ca sa bata suma?
Multumesc
da
La un control nu o sa fie problema pt. ca jurnalul nu o sa bata cu Decontul?
As dori si alte pareri, este prima data cand ma lovesc de asa ceva.Multumesc
Nu sa mai lovit nimeni de asa ceva?
Cred ca toti ne-am intalnit cu asemenea cazuri - dar nu am acordat atentie.
Tocmai datorita sumelor mici.
Despre control nu va faceti probleme : nu o sa va oblige nimeni sa calculati impozit pe profit la 2 lei !
Puteti insa sa puneti de acord contabilitatea cu declaratul : in fiecare luna inregistrati intrun cont de regularizari (473 analitic) diferentele de banuti , iar la sfarsitul anului inchideti contul prin venituri sau cheltuieli.