avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 765 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Decont
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Decont

In contabilitate am in ct. TVA de recuperat mai putin cu 2 lei ca si in decont datorita rotunjirilor, se poate in Decontul din ianuarie sa trec mai putin cu 2 lei ca sa bata suma?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Florin Marius Savu , Consultant fiscal 09:18, 25 Ianuarie 2010
da
La un control nu o sa fie problema pt. ca jurnalul nu o sa bata cu Decontul?
As dori si alte pareri, este prima data cand ma lovesc de asa ceva.Multumesc
Nu sa mai lovit nimeni de asa ceva?
Cred ca toti ne-am intalnit cu asemenea cazuri - dar nu am acordat atentie.
Tocmai datorita sumelor mici.
Despre control nu va faceti probleme : nu o sa va oblige nimeni sa calculati impozit pe profit la 2 lei !
Puteti insa sa puneti de acord contabilitatea cu declaratul : in fiecare luna inregistrati intrun cont de regularizari (473 analitic) diferentele de banuti , iar la sfarsitul anului inchideti contul prin venituri sau cheltuieli.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

T1-pierdere, cheltuieli protocol ContSters285233 ContSters285233 Buna ziua, In trimestrul I firma a realizat pierdere. Cum procedez cu cheltuielile de protocol din trimestrul I? Trec la cheltuieli nedeductibile? Este corect ... (vezi toată discuția)
Intrebare JENIFER JENIFER La 31.12.2009 pe un extras de cont apare soldul final de 8000,sume blocate de 2000,sold final disponibil 6000(datorita unor plati cu cardul facute in decembrie ... (vezi toată discuția)
Factura incasata de 2 ori ContSters166822 ContSters166822 Buna ziua, ce ma sfatuiti sa fac in cazul in care incasez o factura de 2 ori, cum inregistrez in contabilitate. (vezi toată discuția)