avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 653 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Buna ziua, Sunt intr-o situatie ciudata. Am comandat ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Buna ziua, Sunt intr-o situatie ciudata. Am comandat ceva de ...

Buna ziua,
Sunt intr-o situatie ciudata. Am comandat ceva de pe emag si fara sa realizez ca mai am un produs in plus in cos, l-am comandat si pe acela. Am anulat comanda foarte rapid dupa, banii au fost restituiti dar coletul a ajuns 10 zile mai tarziu. Magazinul de pe emag este unul din Polonia. La emag comanda apare anulata, nu am optiunea de retur. Produsul ramane la mine sau ce ar trebui facut?
Cel mai recent răspuns: Manuela Rășină , administrator 06:44, 15 Februarie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună ziua,

Anunțați eMag sau comerciantul polonez, la un moment dat se va observa greșeala.

Art. 243: Însuşirea bunului găsit sau ajuns din eroare la făptuitor
(1) Fapta de a nu preda în termen de 10 zile un bun găsit autorităţilor sau celui care l-a pierdut sau de a dispune de acel bun ca de al său se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am o asigurare internațională. IlieAlex IlieAlex Bună ziua, Am o asigurare internațională, care mi-a făcut în decembrie anul trecut un decont greșit, adică în loc de 7000 lei au depus 7000 euro. Eu ... (vezi toată discuția)
Este ilegal? nicky.qo nicky.qo Buna ziua. Am intampinat o situatie si nu stiu daca este ilegal sau nu, ceea ce am facut si daca da, ce consecinte poate avea actiunea mea. Am comandat ... (vezi toată discuția)