Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Coduri CAEN Legea 265/2022 ONRC.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Coduri CAEN Legea 265/2022 ONRC.

Buna ziua!
As fi foarte recunoscatoare pentru cei care ma pot ajuta cu un raspuns..
Incerc la ONRC sa elimin din ACTUL Constitutiv anumite activitati secundare (coduri CAEN) si sa adaug altele. Obiectul principal de activitate ramane la fel.
La dosar am depus:
- cererea
- decizie asociat unic prin care mentionez ca elimin anumite caen-uri si adaug altele noi.
- declaratia pe propria raspundere ANEXA nr.4 ( model nou) cu toate caen-urile secundare ramase in actul constitutiv pentru a fi autorizate, dar FARA codul caen al obiectului principal de activitate, cel trecut pe certificatul de inregistrare.
- actul constitutiv actualizat
- contor cuvinte
- copie CI.
Solutionarea se amana din urmatorul motiv:
,,- neconcordanta intre obiectul de activitate declarat in actul constitutiv si obiectul autorizat, avand in vedere prevederile art.122 alin.3 din Legea 265/2022 La dosarul cauzei se vor depune: - inscrisuri rectificate cu privire la obiectul de activitate al societatii, conform prevederilor art.121-art.122 din Legea 265/2022 În temeiul art.121, art.122 si al art.106 alin.1 din Legea 265/2022''.
Toate activitatile secundare au fost trecute in Anexa nr.4 pentru a fi autorizate.
Nu inteleg ce inscrisuri trebuie sa rectific. Ma gandesc ca poate vor sa trec si codul CAEN al obiectului principal de activitate in declaratie pentru a fi autorizat?
Multumesc mult!
george-neagu, moderator
Buna ziua,
Trebuie sa treceti in formular si codul CAEN principal pe care nu l-ati trecut initial. Noul certificat constatator care va fi eliberat de ONRC inlocuieste vechiul/vechile certificat/certificate si, prin urmare, trebuie trecute absolut toate codurile CAEN pe care doriti sa le autorizati.
Veti completa din nou anexa 4, precum si o cerere de completare inscrisuri (completare dosar)
Andreea H., utilizator