avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 183 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Coduri CAEN Legea 265/2022 ONRC.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Coduri CAEN Legea 265/2022 ONRC.

Buna ziua!
As fi foarte recunoscatoare pentru cei care ma pot ajuta cu un raspuns..
Incerc la ONRC sa elimin din ACTUL Constitutiv anumite activitati secundare (coduri CAEN) si sa adaug altele. Obiectul principal de activitate ramane la fel.
La dosar am depus:
- cererea
- decizie asociat unic prin care mentionez ca elimin anumite caen-uri si adaug altele noi.
- declaratia pe propria raspundere ANEXA nr.4 ( model nou) cu toate caen-urile secundare ramase in actul constitutiv pentru a fi autorizate, dar FARA codul caen al obiectului principal de activitate, cel trecut pe certificatul de inregistrare.
- actul constitutiv actualizat
- contor cuvinte
- copie CI.
Solutionarea se amana din urmatorul motiv:
,,- neconcordanta intre obiectul de activitate declarat in actul constitutiv si obiectul autorizat, avand in vedere prevederile art.122 alin.3 din Legea 265/2022 La dosarul cauzei se vor depune: - inscrisuri rectificate cu privire la obiectul de activitate al societatii, conform prevederilor art.121-art.122 din Legea 265/2022 În temeiul art.121, art.122 si al art.106 alin.1 din Legea 265/2022''.
Toate activitatile secundare au fost trecute in Anexa nr.4 pentru a fi autorizate.
Nu inteleg ce inscrisuri trebuie sa rectific. Ma gandesc ca poate vor sa trec si codul CAEN al obiectului principal de activitate in declaratie pentru a fi autorizat?
Multumesc mult!
Ultima modificare: Miercuri, 15 Februarie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Andreea H. , utilizator 16:08, 15 Februarie 2023
Buna ziua,
Trebuie sa treceti in formular si codul CAEN principal pe care nu l-ati trecut initial. Noul certificat constatator care va fi eliberat de ONRC inlocuieste vechiul/vechile certificat/certificate si, prin urmare, trebuie trecute absolut toate codurile CAEN pe care doriti sa le autorizati.
Veti completa din nou anexa 4, precum si o cerere de completare inscrisuri (completare dosar)
Ultima modificare: Miercuri, 15 Februarie 2023
Andreea H., utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amanare inscriere pfa primita de la onrc online fanicate fanicate Buna ziua, doresc sa imi infiintez un PFA cu codul caen principal 6201 si coduri activitati secundare 6311, 7420 si 4791 si este a 2 oara cand onrc imi da ... (vezi toată discuția)
Am fost amanat la onrc mariustz mariustz Buna seara, Am fost amanat la ONRC cu urmatorul motiv: \" In baza art.106 alin.1 din Lg.265/2022 amână pentru a face dovada respectarii dispozitiilor ... (vezi toată discuția)
Pot adauga inca 26 coduri caen la cele existente in certificatul constatator al punctului de lucru ? ContSters330987 ContSters330987 :frantic:Am 14 coduri CAEN existente in certificatul constatator la sediul secundar(punctul de lucru) si as mai vrea sa adaug inca 26 coduri CAEN ce contin ... (vezi toată discuția)