Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, am 19 ani si in viitor as dorii sa obtin ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, am 19 ani si in viitor as dorii sa obtin permisul ...

Buna ziua, am 19 ani si in viitor as dorii sa obtin permisul de conducere categoria B (Grupa 1) insa sufar de epilepsie, ultima criza am facut-o la varsta de 16 ani.
Din cate am inteles trebuie sa treaca minim 5 ani de la ultima criza insa m-ar ajuta foarte mult o explicatie mai detaliata, multumesc.
6.3.5. Grupa 1

6.3.5.1. Conducatorilor auto cu epilepsie din aceasta grupa trebuie sa li se monitorizeze capacitatea de a conduce pana cand trec cel putin 5 ani fara nicio criza. Daca persoana sufera de epilepsie, criteriile pentru acordarea/reinnoirea neconditionata a permisului nu sunt intrunite. Autoritatea responsabila de eliberarea permiselor de conducere trebuie notificata in acest sens.

[ link extern ] /

[ link extern ]

Din ce citesc, nu veti putea obține permis
Medicul specialist in urma analizarii starii de sanatate ,a datelor consemnate in fisa dv medicala poate aprecia si dispune daca veți fi sau nu apt conducere vehicole
Manuela Rășină, administrator