Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Acte dupa divort
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Acte dupa divort

Am 4 ani de cand am divortat si inca nu mi-am schimbat actele. Trebuia sa-mi schimb numele cu cel avut inainte de casatorie. Daca ma recasatoresc ce probleme pot avea din acest pct de vedere? Ce ar trebui sa fac?
Astept un raspuns de la voi.
Multumesc!
cu hotarirea de divort, investitita, trebuie sa mergeti la serviciul de evidenta a populatiei sa va schimbati documentele de identitate. s-ar putea sa primiti o sanctiune administrativa ca nu ati facut acest lucru in termen.
Nu este nevoie ca hotararea de divort sa fie investita, ci doar legalizata de instanta care a pronuntat-o.Pentru legalizare formulati o cerere instantei in acest sens, atasati hotararea , o taxa de timbru de 2.00 lei( 20.000 lei vechi) si un timbru judiciar de 0,15 lei (1.500 lei vechi) si procedati asa cum ati fot sfatuit mai sus.