Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Pentru un imobil asigurat dacă se montează un aparat ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Pentru un imobil asigurat dacă se montează un aparat AC pentru ...

Pentru un imobil asigurat dacă se montează un aparat AC pentru care este necesară modificarea sau adaptarea instalației electrice, acest lucru afecteaza condițiile de asigurare? Mai ales în cazul unui eventual incident care sa pornească de la acest aparat, asiguratorul va putea refuza despăgubirea? Mulțumesc
Anumiti asiguratori au o clauza suplimentara (ce genereaza si prima de asigurare suplimentara), numita "asigurarea instalatiilor de incalzire si climatizare pentru avarii accidentale) sau "asigurare centrala termica, asigurare aer conditionat".

Daca o aveti inclusa, intrebati broker-ul in limita a ce suma este acoperita.

Daca tocmai ati cumparat un AC nou, comunicati broker-ului sa majoreze limita de asigurare la respectiva clauza, cu suma din factura AC.