Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Am o intrebare la dvs referitor la cei 200 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Am o intrebare la dvs referitor la cei 200 neimpozabili ...

Buna ziua,
Am o intrebare la dvs referitor la cei 200 neimpozabili , aplicabili la salariul de incadrare 3000 lei incepand cu 01.01.2023.
In primul rand intreb : ce intelegeti dvs prin ,,fractia din luna pentru care se determina veniturile '' ? Eu inteleg timpul efectiv lucrat de salariat.
Diminuarea celor 200 lei se face prin neagaugarea zilelor de concediu medical , concediilor de odihna ?
Eu de exemplu am un caz ; un salariat are concediu medical toata luna ianuarie ( are un concediu medical care vine de mult din urma , generand un venit de 2552 lei ), . Salariatul are incepand cu 01.01.2023 salar de incadrare 3000 lei .Beneficiaza de cei 200 neimpozabili sau nu ?
Va multumesc anticipat
In opinia mea , da ... intrucat potrivit art.76 C.fisc., indemnizatiile pentru incapacitate temporara sunt considerate venituri din salarii.
Buna ziua,
Da la intrebarea legat de ,,fractia din luna pentru care se determina veniturile '' ? ce parere aveti ?
Multumesc anticipat.
Se refera la perioada lucrata ... de exemplu, daca incepe activitatea pe data de 16.02 ... de aici , se aplica facilitatea .