avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua. În luna decembrie am fost internat în ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua. În luna decembrie am fost internat în spital și ...

Bună ziua. În luna decembrie am fost internat în spital și am primit concediu (100%) până pe data de 5 ianuarie.
Mi s-a tăiat din salariu 500ron, motivând următoarele:

"Se iau in calcul ultimele 6 luni, dintre care in primele 3 dl. a avut concediu medical care diminueaza zilele lucrate si baza de calcul iar intr-o luna lucrata integral indemnizatia in cazul salariului minim se calculeaza la suma fara cei 200 de lei neimpozabili (3000 lei - 2800 lei in septembrie respectiv 3.300 lei - 3.100 lei in octombrie si noiembrie 2023)."
Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:02, 28 Decembrie 2023
Suma de 200 de lei neimpozabilă nu se diminuează în cazul zilelor de concediu de odihna și/sau concediu medical, acestea fiind perioade în care angajatul beneficiază de venituri din salarii.
[ link extern ] /

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, in legatura cu salariu minim pe economie din 01.01.2023 ... BADEAANA BADEAANA Buna ziua, in legatura cu salariu minim pe economie din 01.01.2023 cat se opereaza in revisal 3000 lei sau 2800 lei? Ce suma se regaseste in statul de plata ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am o intrebare la dvs referitor la cei 200 neimpozabili ... cipriana85 cipriana85 Buna ziua, Am o intrebare la dvs referitor la cei 200 neimpozabili , aplicabili la salariul de incadrare 3000 lei incepand cu 01.01.2023. In primul rand ... (vezi toată discuția)
Oug 67-acordare 200 lei-neimpozabili kebap.shop kebap.shop Un salariat are in luna august concediu de odihna, concediu medical si 10 zile lucrate. Conform OUG 67, PE PERIOADA CONCEDIULUI DE ODIHNA SI A CONCEDIULUI ... (vezi toată discuția)