Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua. În luna decembrie am fost internat în ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua. În luna decembrie am fost internat în spital și ...

Bună ziua. În luna decembrie am fost internat în spital și am primit concediu (100%) până pe data de 5 ianuarie.
Mi s-a tăiat din salariu 500ron, motivând următoarele:

"Se iau in calcul ultimele 6 luni, dintre care in primele 3 dl. a avut concediu medical care diminueaza zilele lucrate si baza de calcul iar intr-o luna lucrata integral indemnizatia in cazul salariului minim se calculeaza la suma fara cei 200 de lei neimpozabili (3000 lei - 2800 lei in septembrie respectiv 3.300 lei - 3.100 lei in octombrie si noiembrie 2023)."
Mulțumesc
Suma de 200 de lei neimpozabilă nu se diminuează în cazul zilelor de concediu de odihna și/sau concediu medical, acestea fiind perioade în care angajatul beneficiază de venituri din salarii.
[ link extern ] /