avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 838 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme la structura de rezistență a blocului. Ce ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme la structura de rezistență a blocului. Ce pot face legal?

Bună ziua !
Vin și eu cu o întrebare... unde pot face o sesizare sau o reclamație cu privire la faptul că au început să crape stalpii de rezistență din subsolul blocului cu 9 etaje, care a fost dat în folosință de 3 ani de zile. Menționez că la fiecare ploaie mai serioasă se infiltrează apă în boxă și locul de parcare și sunt pline de apă (ambele au fost cumparate cu 10.ooo e) Iar cand bați cu punul în stalpii de rezistență aceștia sună a gol, pe langă fisurile aparute...
Ultima modificare: Duminică, 19 Februarie 2023
Suhani Robert, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 21:28, 19 Februarie 2023
Puteti sesiza mai inatai, asociatia de proprietari. Daca aceasta nu ia masuri puteti sesiza Inspectoratul de stat in ctii. in scris, cu nr. de inregistrare/ data.
Daca la nivelul imobilului de locuit in comun este constituita asociatie de proprietari ,aceasta este responsabila pentru administrarea si asigurarea starii tehnice a imobilului
Ar trebui ca echipa manageriala a asociatiei de proprietari sa demareze procedura de sesizare oficial a autoritatilor competente sa verifice si sa dispuna masurile necesare
Daca nu exista constituita asociatie de proprietari sesizati oficial directia disciplina in constructii si directia corp control din primarie,inspectoratul de stat in constructii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Constructie ilegala marty82 marty82 Buna seara, Am o intrebare legata de o constructie ilegala din subsolul blocului in care locuiesc. Vecinul de la parter a construit o boxa sub apartamentul ... (vezi toată discuția)
Disciplina in constructii JeSe JeSe Buna ziua, Am o vila P+1 in Bucuresti construita prin anii 1950, duplex. Doua case lipite cu proprietari diferiti. Centura casei a fost comuna, precum si ... (vezi toată discuția)