Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Disciplina in constructii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Disciplina in constructii

Buna ziua,
Am o vila P+1 in Bucuresti construita prin anii 1950, duplex. Doua case lipite cu proprietari diferiti. Centura casei a fost comuna, precum si stalpii de sustinere.
Anul trecut casa vecina a fost daramata din temelie(total), in autorizatia afisata find mentionata "reamenajare"?1
Prin demolarea casa mea a fost serios avariata, crapaturi in peretii, murdarie, gard comun fisurat. Nu mai vorbesc de zgomot.
Dupa sistarea lucrarilor in iarna aceasta, cand peretele casei a ramas descoperit precum si podul casei deschis, acum am pivnitaeste inundata. Infiltratii din partea vecina. Am incercat sa discut cu constructorul si proprietarul, dar pana astazi am avut numai promisiuni, nu a fost remediat nimic.
In momentul de fata se ridica noua constructie, suport aceleasi zgomote si zdruncinaturi. Peretele meu este separat de noua constructie de cativa centrimetrii, nu a fost izolat termic sau împotriva umezelii. Pe langa apa infiltrata in subsol am infiltratii si in sufragerie (parter).
Va solicit sfatul in privinta demersurilor legale pe care le pot face pentru remedierea acestor probleme si pentru intampinarea noilor probleme.
Multumesc anticipat.
Sesizati oficial Inspectoratul de stat in constructii si directia corp control din primaria responsabila