avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Proba suplimentara HG 1336/2022
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Proba suplimentara HG 1336/2022

Institutie publica cu personal contractual, ce ne puteti spune despre organizarea probei suplimentare prevazuta la art. 32(2) din HG 1336/2022 ?
In cuprinsul hotararii nu se da nici un alt amanunt cu privire la aceasta proba doar ca trebuie aprobata o procedura de organizare si defasurare. Proba va fi gestionata de un expert sau de membrii comisiei de concurs, Daca va fi gestionata de un expert, acesta va fi si el platit la fel ca membrii comisiei ? Expertul poate fi un salariat propriu cu studii de specialitate in domeniu IT, de ex., daca proba suplimentara consta in verificarea cunostintelor din domeniul it?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: gina68 , utilizator 13:09, 20 Februarie 2023
In procedura de organizare și desfășurare a probei suplimentare, cred ca angajatorul poate stabili ca aceasta sa se desfasoare fie in fata comisiei de concurs , fie in fata unei comisii de specialitate, care va comunica la terminarea probei , rezultatele comisiei de concurs.

Referitor la plata , doar membrii comisiei de concurs, precum și cei din cadrul comisiei de soluționare a contestațiilor au dreptul, se mentioneaza in HG
In procedura de organizare și desfășurare a probei suplimentare, cred ca angajatorul poate stabili ca aceasta sa se desfasoare fie in fata comisiei de concurs , fie in fata unei comisii de specialitate, care va comunica la terminarea probei , rezultatele comisiei de concurs.

Referitor la plata , doar membrii comisiei de concurs, precum și cei din cadrul comisiei de soluționare a contestațiilor au dreptul, se mentioneaza in HG
Va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probe concurs factor poștal rural ion1967 ion1967 buna ziua ,vreau sa candidez pentru postul de factor postal rural si as dori informatii despre probele de examen ce trebuie sa invat ca sa fiu apt pentru ... (vezi toată discuția)
Ocupare post perioada determinata functionar public georgiananegoita georgiananegoita Va rog sa ma lamuriti care este procedura ocupare post pe perioada determinata intr-o primarie.Am citit Legile si am inteles ca trebuie insttiintata ANFP,mai ... (vezi toată discuția)
Unde pot face o sesizare cu privire la organizarea şi desfăşurarea concursului de ocupare a postului administrator financiar la o scoala gimnaziala ? vero2014 vero2014 - Bună seară , m-am înscris la concursul de ocupare a postului de Administrator Financiar la o şcoală gimnazială ; îmi doresc foarte mult concursul să ... (vezi toată discuția)