Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Proba suplimentara HG 1336/2022
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Proba suplimentara HG 1336/2022

Institutie publica cu personal contractual, ce ne puteti spune despre organizarea probei suplimentare prevazuta la art. 32(2) din HG 1336/2022 ?
In cuprinsul hotararii nu se da nici un alt amanunt cu privire la aceasta proba doar ca trebuie aprobata o procedura de organizare si defasurare. Proba va fi gestionata de un expert sau de membrii comisiei de concurs, Daca va fi gestionata de un expert, acesta va fi si el platit la fel ca membrii comisiei ? Expertul poate fi un salariat propriu cu studii de specialitate in domeniu IT, de ex., daca proba suplimentara consta in verificarea cunostintelor din domeniul it?
Multumesc.
In procedura de organizare și desfășurare a probei suplimentare, cred ca angajatorul poate stabili ca aceasta sa se desfasoare fie in fata comisiei de concurs , fie in fata unei comisii de specialitate, care va comunica la terminarea probei , rezultatele comisiei de concurs.

Referitor la plata , doar membrii comisiei de concurs, precum și cei din cadrul comisiei de soluționare a contestațiilor au dreptul, se mentioneaza in HG
In procedura de organizare și desfășurare a probei suplimentare, cred ca angajatorul poate stabili ca aceasta sa se desfasoare fie in fata comisiei de concurs , fie in fata unei comisii de specialitate, care va comunica la terminarea probei , rezultatele comisiei de concurs.

Referitor la plata , doar membrii comisiei de concurs, precum și cei din cadrul comisiei de soluționare a contestațiilor au dreptul, se mentioneaza in HG
Va multumesc!