Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Proprietaru nu mi-a dat certificatu de proprietate
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Proprietaru nu mi-a dat certificatu de proprietate

Buna ziua! Am incheiat un contract de vanzare-cumparare,cu un domn din brasov,actele fiind incheiate la buzau,el prezentand numai Targa(talonul masini),spunand ca are acasa certificatul de proprietate,am semnat contract tot.noi am facut un fel de schimb.el avand masina,si eu i-am vandut o motocicleta inmatriculata in romania la care i-am dat toate actele,am facut si contract de vanzare cumparare,dar inca nu am scos-o de la primarie,nu i-am dat certificatul de radiere.
ajungand la el acasa,el mi-a dat un contract de vanzare-cumparare,facut la imprimanta lui cred,tin sa mentionez ca el a luat numere rosii de la brasov cu acel acte de doua ori.de aceea mi sa parut ca masina ar avea toate actele.
problema mea e ca nu pot sa o inmatriculez fara acel act.pot sa fac rost de el?sau pot sa anulez contractu.el neavand insccrisa masina la primarie la el,pentru k are amenzii mari,si motocicleta nu poate sa o inscrie pe numele lui,trebuie sa plateasca amenzile
Prezentarea situatiei este greu de parcurs.
Despre ce certificat de proprietate asupra autoturismului va referiti?Probabil va referiti la cartea de identitate .
Prezentati fara relevanta problemele ridicate atat de masina, de motocicleta si de amenzile persoanei cu care a-ti intocmit tranzactia.
Pentru ca dvs sa demarati formalitatile legale de inregistrare a autoturismului pe numele dvs trebuie sa fiti in posesia documentelor acestuia,indiferent de cate persoane au detinut fara forme legale bunul .
ynocentta, utilizator
targa-cartea de identittate o am
nu am cum ar fi la noi certificatul acela mic,se numeste certificato di proprietate