Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Am pfa și plătesc separat contribuția la pensie
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Am pfa și plătesc separat contribuția la pensie

Contributie Casa de Pensii
Buna ziua!
Revin si anul acesta cu urmatoarea intrebare: sunt PFA si am contract separat cu Casa de Pensii unde imi platesc contributia lunara de 25%. Pot sa scad pe cheltuieli aceasta suma din incasarile PFA si sa specific aceste cheltuieli in declaratia unica?
Inca am nelamuriri, unii spun ca se scade numai daca platesc aceasta contributie la Finante, altii spun ca, fiind optiunea mea sa platesc pensie, nu este deductibila daca am contract la Casa de Pensii.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Multumesc de raspuns!
george-neagu, moderator
De ce platiti pensia in sistemul acesta ?
Aceasta trebuie platita prin Declaratia unica si atunci o puteti scadea din venitul PFA .

Eu as rezilia contractul respectiv si as declara si plati prin Declaratia unica pt ca tot pe CNP-ul dvs va merge in sistemul de pensii.
Grama Cornel - Consultant fiscal, Consultant fiscal
Platesc in sistemul acesta pentru ca, veniturile estimate in declaratia unica sunt mai mici decat 12 salarii. Asa au spus de la Finante, sa am contract separat cu Casa de Pensii daca aleg sa platesc contributia. Intrebarea mea se refera la acest lucru: alegand sa contribui la pensie desi nu este obligatoriu in cazul meu, scad pe cheltuieli sau nu?
Multumesc inca o data!