Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua ! Va rog sa-mi spuneți cine are ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua ! Va rog sa-mi spuneți cine are interdicție să conducă ...

Buna ziua ! Va rog sa-mi spuneți cine are interdicție să conducă un autovehicul in Ro .cu un permis eliberat de o autoritate străină ? Va mulțumesc !
După cum vi s-a răspuns deja (aveți link-ul de la proiectul de HG) doar cei care au suferit condamnări în România. Interdicția de un an este prevăzută deja în OUG 195 din 2002 și acum urmează sa apară reguli de implementare în regulamentul de aplicare a codului rutier. Vă rog nu mai deschideți alte topicuri pe acelasi subiect. Dacă nu aveți asa ceva, hotărâre judecătorească definitivă dată în România, nu aveți treabă cu interdicția în cauză.

Articolul 114^1
În cazul titularului unui permis de conducere eliberat de o autoritate străină, dacă acesta se află în unul dintre cazurile prevăzute la art. 114 alin. (1) lit. a), b) sau d), se dispune interdicția de a conduce autovehicule pe teritoriul României pe o perioadă de 1 an, începând cu ziua imediat următoare datei rămânerii definitive a hotărârii judecătorești, în condițiile stabilite prin regulament.
[ link extern ]
latka, utilizator
Mulțumesc , este totul în ordine . O zi buna va doresc .