Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Mi se refuza plata unei facturi, ce pot sa fac?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Mi se refuza plata unei facturi, ce pot sa fac?

Buna ziua! Mi se refuza plata unei facturi, ce pot sa fac? Cum pot sa-i oblig sa-mi incaseze banii?
george-neagu, moderator
Buna ziua!
Incercati sa furnizati detalii.Cine refuza incasarea facturii,cauza refuzului,etc.etc.Altfel ,nimeni nu stie ce sa va raspunda.
Pe scurt: platesc in fiecare luna chiria pe un imobil pe baza unei facturi emise de societatea X. Cu societatea X am avut un proces legat de valoarea chiriei pe care l-am si cistigat. Cind doresc sa platesc chiria ca in fiecare luna mi se spune ca nu mi se poate incasa banii deoarece trebuie sa platesc cheltuieli de judecata (cheltuielile lor), fara sa primesc o instiintare in acest sens.
Întocmiți ordin de plată prin bancă , conform contractului și a celorlalte documente .O plată poate fi refuzată de către plătitor , dar o încasare nu cred .A emis firma beneficiară o factură către firma dvs ? Dacă a emis o factură trebuie plătită, dacă nu a emis , sau chiar dacă a emis , achitați prin ordin de plată.
roxana2008, utilizator
asa m-am si gindit sa platesc prin banca. multumesc!