Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... trecere de la studii medii la studii superioare!?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

trecere de la studii medii la studii superioare!?

buna ziua!
in contextul in care 2010 este un an de criza, va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza (care este cadrul legal), in momentul cand o persoana dintr-o institutie publica bugetara, termina facultatea si se face trecerea de la studii medii la studii superioare? Va multumesc!
Trebuie sa vedeti daca exista posturi pentru studiile superioare absolvite ,la departamentul personal al institutiei si sa va inscrieti la concurs!Dar ultima OG spune ca posturile sunt blocate pentru anul 2010!In concluzie asteptati sau emigrati....
Multumesc! dar Legea salarizarii unice, art.36, alin.3 - spune ca: "in situatia structurii organizatorice, aprobata potrivit legii, nu exista un post vacant, se transforma postul propriu al persoanei, intr-o functie de executie corespunzatoare studiilor si vechimea acestuia" - cum eu nu sunt jurist, va rog respectuos sa-mi spuneti daca am inteles bine....
Multumesc!
Ati inteles foarte bine. Pentru promovarea conform studiilor absolvite (de obicei de la studii medii la superioare) nu se cere existenta unui post vacant, ci se face transformarea postului ocupat in prezent, in urma sustinerii unui examen de promovare. Iar acest tip de posturi nu cad sub incidenta OG 34/2009 (cea care a blocat posturile bugetare), intrucat aceasta ordonanta se refera la ocuparea posturilor vacante prin concurs sau examen, ceea ce nu este cazul de fata (OG 34/2009 se aplica celor care vor "sa intre in sistem", nu celor aflati deja acolo - recrutarii, nu promovarii):D
Problema este ca minunata lege 330/2009 a abrogat cam toata legislatia care prevedea modul de desfasurare al acestor tipuri de examene (mai ales pentru personalul contractual)...asa ca daca nu va incadrati in categoria functionarilor publici, cred ca va trebui sa asteptati normele de aplicare a legii 330/2009...
Multumesc foarte mult!
'm-ati luminat".....sa ma exprim asa...!!!
Nu sunt functionar public, institutia la care lucrez apartine de primaria capitalei. Deci, ramane sa astept normele de aplicare a legii 330