avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... trecere de la studii medii la studii superioare!?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

trecere de la studii medii la studii superioare!?

buna ziua!
in contextul in care 2010 este un an de criza, va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza (care este cadrul legal), in momentul cand o persoana dintr-o institutie publica bugetara, termina facultatea si se face trecerea de la studii medii la studii superioare? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: cunostinta , utilizator 16:10, 24 Ianuarie 2010
Trebuie sa vedeti daca exista posturi pentru studiile superioare absolvite ,la departamentul personal al institutiei si sa va inscrieti la concurs!Dar ultima OG spune ca posturile sunt blocate pentru anul 2010!In concluzie asteptati sau emigrati....
Multumesc! dar Legea salarizarii unice, art.36, alin.3 - spune ca: "in situatia structurii organizatorice, aprobata potrivit legii, nu exista un post vacant, se transforma postul propriu al persoanei, intr-o functie de executie corespunzatoare studiilor si vechimea acestuia" - cum eu nu sunt jurist, va rog respectuos sa-mi spuneti daca am inteles bine....
Multumesc!
Ati inteles foarte bine. Pentru promovarea conform studiilor absolvite (de obicei de la studii medii la superioare) nu se cere existenta unui post vacant, ci se face transformarea postului ocupat in prezent, in urma sustinerii unui examen de promovare. Iar acest tip de posturi nu cad sub incidenta OG 34/2009 (cea care a blocat posturile bugetare), intrucat aceasta ordonanta se refera la ocuparea posturilor vacante prin concurs sau examen, ceea ce nu este cazul de fata (OG 34/2009 se aplica celor care vor "sa intre in sistem", nu celor aflati deja acolo - recrutarii, nu promovarii):D
Problema este ca minunata lege 330/2009 a abrogat cam toata legislatia care prevedea modul de desfasurare al acestor tipuri de examene (mai ales pentru personalul contractual)...asa ca daca nu va incadrati in categoria functionarilor publici, cred ca va trebui sa asteptati normele de aplicare a legii 330/2009...
Multumesc foarte mult!
'm-ati luminat".....sa ma exprim asa...!!!
Nu sunt functionar public, institutia la care lucrez apartine de primaria capitalei. Deci, ramane sa astept normele de aplicare a legii 330

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Promovare in functie (secretar dactilograf) Sanda67 Sanda67 Buna ziua O persoana incadrata ca secretar - dactilograf (personal contractual) intr-o institutie publica, poate promova in functie ca urmare a absolvirii ... (vezi toată discuția)
Personal bugetar lenareg lenareg Cum se poate promova personalul contractual dintr-o primarie de pe studii medii pe studii superioare in urma obtinerii diplomei de studii cu nivel superior? (vezi toată discuția)
Salariu de referent in loc de consilier brumaramalia brumaramalia Buna ziua, va rog sa ma ajutati si pe mine. Sunt functionar pe post de referent, dar am studii superioare de lunga durata. Am 2 colegi, care au absolvit ... (vezi toată discuția)