avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Punct de lucru mutat in alta localitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Punct de lucru mutat in alta localitate

Buna ziua,
Daca inainte de ccc societatea pentru care lucram avea punctul de lucru in București apoi l a mutat in alta localitate, la terminarea ccc ce optiuni/drepturi as avea? Mulțumesc!
Ultima modificare: Joi, 23 Februarie 2023
matlee, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:18, 24 Februarie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua!
Angajatorul o sa va ofere vechiul post la noul punct de lucru.Ramane la latitudinea dvs. daca acceptati sau nu.Daca nu acceptati o sa trebuiasca sa va dati demisia.In acest caz ,nu veti beneficia de somaj.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
De ce trebuie sa isi dea demisia ? Desfiintarea punctului de lucru poate duce la concedierea salariatei..
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util


Cornel Vasile a scris:

De ce trebuie sa isi dea demisia ? Desfiintarea punctului de lucru poate duce la concedierea salariatei..

Punctul de lucru a fost mutat.Daca angajatorul ii ofera acelasi loc de munca la noul punct de lucru si doamna refuza,credeti ca o s-o concedieze?O sa-i ceara demisia pentru ca refuza locul de munca oferit.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mutarea tot o desfiintare inseamna ... Nu are niciun drept sa ceara demisia ... demisia este un act unilateral , daca dna nu isi da demisia , atunci ce va face angajatorul?
Sa ințeleg ca nu am opțiuni, daca punctul de lucru s-a mutat, legal urmatorul pas al angajatorului , la terminarea ccc, va fi concedierea?

Cornel Vasile a scris:

De ce trebuie sa isi dea demisia ? Desfiintarea punctului de lucru poate duce la concedierea salariatei..

Alte discuții în legătură

Terminare cic olgutza_83 olgutza_83 Buna ziua, Pe data de 31 ianuarie se termina concediul de cresterea copilului, iar pe 1 feb tb sa incep lucrul. Am fost anuntata de cei de la firma la care am ... (vezi toată discuția)
Sunt in ccc. s-a desfiintat punctul de lucru. ce drepturi am? adriana1908 adriana1908 Buna ziua! Am si eu o intrebare: momentan sunt in concediu de crestere a copilului, firma la care am lucrat si-a desfintat punctul de lucru unde am lucrat eu ... (vezi toată discuția)
Reanceperea activității după ccc Doinadoina38 Doinadoina38 Sunt angajata a unei firme cu sediul în București dar care are puncte de lucru în toată țara, momentan eu sunt în ccc , eu am activat în funcție la o ... (vezi toată discuția)