Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Punct de lucru mutat in alta localitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Punct de lucru mutat in alta localitate

Buna ziua,
Daca inainte de ccc societatea pentru care lucram avea punctul de lucru in București apoi l a mutat in alta localitate, la terminarea ccc ce optiuni/drepturi as avea? Mulțumesc!
matlee, utilizator
Buna ziua!
Angajatorul o sa va ofere vechiul post la noul punct de lucru.Ramane la latitudinea dvs. daca acceptati sau nu.Daca nu acceptati o sa trebuiasca sa va dati demisia.In acest caz ,nu veti beneficia de somaj.
De ce trebuie sa isi dea demisia ? Desfiintarea punctului de lucru poate duce la concedierea salariatei..

Cornel Vasile a scris:

De ce trebuie sa isi dea demisia ? Desfiintarea punctului de lucru poate duce la concedierea salariatei..

Punctul de lucru a fost mutat.Daca angajatorul ii ofera acelasi loc de munca la noul punct de lucru si doamna refuza,credeti ca o s-o concedieze?O sa-i ceara demisia pentru ca refuza locul de munca oferit.
Mutarea tot o desfiintare inseamna ... Nu are niciun drept sa ceara demisia ... demisia este un act unilateral , daca dna nu isi da demisia , atunci ce va face angajatorul?
Sa ințeleg ca nu am opțiuni, daca punctul de lucru s-a mutat, legal urmatorul pas al angajatorului , la terminarea ccc, va fi concedierea?

Cornel Vasile a scris:

De ce trebuie sa isi dea demisia ? Desfiintarea punctului de lucru poate duce la concedierea salariatei..