Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reanceperea activității după ccc
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reanceperea activității după ccc

Sunt angajata a unei firme cu sediul în București dar care are puncte de lucru în toată țara, momentan eu sunt în ccc , eu am activat în funcție la o agenție din Galați, ulterior mi- am schimbat domiciliul unde și aici exista un punct de lucru al firmei respective. Am sunat la bucurești și mi- au zis ca nu au posturi disponibile în orașul unde m- am mutat.întrebarea mea este nu pot beneficia de șomaj în cazul în care eu post disponibil nu am în orașul în care m- am mutat?
Buna ziua.
A mai fost o discutie asemanatoare pe forum...
In general, angajata trebuie sa revina la vechiul loc de munca sau la un loc de munca asemanator dupa terminarea perioadei de CCC in cardul firmei ( banuiesc ca firma v-a 'pastrat postul detinut anterior in Galati si nu au stiu de mutarea dvs.,nu? ).
Pentru a beneficia de somaj trebuie ca incetarea contractului de munca sa nu intervina din vina dvs. (demisie), ci din vina angajatorului ( desfintarea postului, concediere...).
Dar angajatorul nu are dreptul sa concedieze o salariata ce revine din CCC pe o perioada de 6 luni sau perioada cat primeste stimulentul de insertie, asa ca... aici e o discutie mai lunga...
Ionut.ion, utilizator
Puteti beneficia de șomaj în cazul în care nu au posturi disponibile, chiar dacă legea interzice concedierea .
Cornel Vasile, Consilier juridic