Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Punct de lucru mutat in alta localitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Punct de lucru mutat in alta localitate

Buna ziua,
Daca inainte de ccc societatea pentru care lucram avea punctul de lucru in București apoi l a mutat in alta localitate, la terminarea ccc ce optiuni/drepturi as avea? Mulțumesc!
matlee, utilizator
Aceasta era si nedumerirea mea, cel mai probabil ar putea sa imi ofere vechiul post stiind clar ca nu voi putea face naveta.
Exista posibilitatea unui șomaj?
Mulțumesc!

Cornel Vasile a scris:

Mutarea tot o desfiintare inseamna ... Nu are niciun drept sa ceara demisia ... demisia este un act unilateral , daca dna nu isi da demisia , atunci ce va face angajatorul?

Nu scrie nicaieri ca trebui sa va acorde acelasi post ... concedierea in baza art.65 C.mun. va da posibilitatea sa beneficiati de somaj.
In concluzie, pentru ca punctul de lucru s a mutat nu exista nici o obligatie din partea angajatorului. Am crezut ca există o lege prin care este apărata persoana ce revine din ccc, prin care angajatorul este obligat să ii asigure un post in cadrul societății.

Cornel Vasile a scris:

Nu scrie nicaieri ca trebui sa va acorde acelasi post ... concedierea in baza art.65 C.mun. va da posibilitatea sa beneficiati de somaj.

Este art.10 alin.8 din Legea 202/2002 , dar exista, potrivit OUG 111/2010, posibilitatea ca dupa revenirea din CCC sa fiti concediata.