Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ofirma a construit o cladire ilegal pe un teren ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ofirma a construit o cladire ilegal pe un teren intravilan inchiriat de la mine cu contract ,care ar fi solutiile?

Am inchiriat un teren intravilan la o firma ,care a construit ilegal ,si acum nu vrea sa elibereze terenul conform contractului de inchiriere .Ce se poate face?
Notificati sistarea lucrarilor/ desfiintarea constructiei si eliberarea terenului. Sesizati Inspectoratul de stat in Constructii si actionati in instanta ptr evacuare . Ordonanta presedintiala ptr sistarea lucrarilor.
Sesizati oficial autoritatea de stat in constructii care va dispune dezafectare teren si readucerea la forma anterioara interventiei