Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Peretele exterior al apartamentului poate fi ocupat de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Peretele exterior al apartamentului poate fi ocupat de oricine.

Pe peretele exterior al apartamentului meu s-a ridicat o incapere a vecinului de la parter, pana aproape de geamul meu.Ce drepturi am? Vreau sa reclam aceasta constructie si ce pasi ar trebui sa urmez.
balicae, utilizator
Partea exterioara a condominiului reprezinta parte comuna care poate fi utilizata exclusiv de catre un proprietar numai cu acordul vecinilor , al asociatiei de proprietari si parcurgerea procedurii de obtinere proiect tehnic,autorizatie de constructie,certificat de urbanism
Sesizati oficial directia corp control din primaria teritoriala si inspectoratul de stat in constructii care daca nu exista formalitatile legale pentru modificare vor dispune concomitent amendarea proprietarului ,dezafectarea constructiei neautorizate si readucerea partii comune condominiu la forma anterioara interventiei
ynocentta, utilizator
Aveti dreptul de a depune reclamatii, sesizari, petitii, plangeri si denunturi cu privire la situatia si nemultumirile dvs. (la politia locala, la disciplina in constructii, la inspectoratul de stat in constructii, s.a.m.d.) Cu vecinul dvs ati vorbit? In fond, traiti oarcum impreuna si la bine si la greu.
Am facut sesizare cu ani in urma si am primit raspunsul ca este o constructie ilegala si se vor porni procedurile de demolare, insa nu s-a schimbat nimic.Daca a trecut atata vreme din ilegala s-o fi transformat in legala, dar eu stiu ca nu mi-am dat acordul pentru aceasta constructie, incat sa ajunga sa-mi incalce dreptul de trai linistit in casa mea .Sunt afectata fiind chiar sub geamul meu, intind mana in jos si ating acoperisul.Nu am siguranta in casa mea, plus ca se strang gunoaie si toate cate s-au facut la etajele superioare,desfacere de corniere din terase ,gauri de hote, punere de termopane,cadea moloz,geamuri si resturi de la lucrari si trebuia sa curatam ca sa nu stam cu mizeria la geam.Plus ca circulau sobolanii pe tigla, de nu puteam sa las geam deschis.Acum sunt acuzata ca i-am spart tigla.Daca voi primi raspuns ca este constructie legala, am posibilitatea s-o dau in judecata pe ea si primaria?
balicae, utilizator
Reveniti la autoritati in temeiul noii legi a asociatiilor de proprietari nr 196/2018 care interzice fara exceptie interventiile asupra partii comune de imobil neautorizate
Nu se justifica actiune impotriva primariei deoarece nu aceasta este responsabila pentru edificarea constructiei fara forme legale ci proprietarul beneficiar
Va multumesc!Am primit ajutorul dorit si incerc sa ma descurc, desi sunt o persoana pasnica si cu posibilitati reduse din punc de vedere fizic.Este o lume in care pacea nu mai este.Si ne zbatem si luptam cu cei care vor sa demonstreze ce au acumulat material, nu si spiritual.
balicae, utilizator