Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Factura plătită dar neinregistrata în contabilitate.
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Factura plătită dar neinregistrata în contabilitate.

Buna ziua,
Factura platita dar neinregistrata in contabilitate.
Am o firma neplatitoare de TVA si as dori sa fac cumparaturi de la alta firma platitoare de TVA, factura sa o platesc din buzunarul propriu iar aceea factura sa nu o inregistrez in contabilitate. Se poate ? Respectiva firma vinde doar persoanelor juridice nu si celor fizice.
george-neagu, moderator
Daca sunteti firma neplatitoare de tva nu inseamna ca nu puteti cumpara cu tva , puteti sa o înregistrați in contabilitate.
Stiu dar as vrea sa nu inregistrez factura, ceea ce cumpar n-are nicio legatura cu domeniul de activitate a firmei pe care o detin. Nu vreau sa deduc factura din cheltuieli.
Dacă factura v-a emis-o pe firmă trebuie înregistrată în contabilitate. Dacă e pe persoană fizică nu se înregistrează.
Ok, am inteles. Multumesc de raspuns. Firma respectiva nu vinde decat persoanelor juridice nu si celor fizice.
Buna, pai si daca altcineva a folosit CUI iul firmei de pe net si a generat singur factura pe numele firmei mele ce fac?

Dau caz concret :cumpar de la Mathaus din bani proprii produsul X, dau CUI de pe firma Y si generez eu factura Z. Firma Y nu este a mea. Este obligata firma Y sa treaca in contabilitate factura Z? Multumesc

steffanel a scris:

Ok, am inteles. Multumesc de raspuns. Firma respectiva nu vinde decat persoanelor juridice nu si celor fizice.