Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Dovezi-Inchiriere apartament
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Dovezi-Inchiriere apartament

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea situatie:
Detin un apartament pe care l-am lasat in grija soacrei mele,eu fiind plecata din tara.In timpul absentei mele din tara soacra mea l-a inchiriat(nu stiu conditiile).
Acum nu recunoaste nimic dorind sa ma scoata datoare pt toate cheltuielile cu acest apartament.
Este vreo posibilitate sa verific daca in acest apartament s-a locuit?
Dupa listele de intretinere,curent sau orice altceva?
Se poate lua de la asociatie situatia retroactiv pe ultimi 5 ani sau acest lucru este la latitudinea asociatiei daca vrea?
Va multumesc mult pt orice sugestie.
5 ani ? :stunned:
puteti cere intradevar si la asociatie.
puteti verifica si factura pentru fiecare utilitate in parte... la: electrica; eon ;s.a. !
Daca solicitati la asociatie, vi se poate da o adeverinta din care sa reiasa ca, in perioada de interes, in apartament au locuit N persoane.
Buna ziua,
Daca nu ma insel, dovada ca in apartamentul respectiv a locuit cineva o gasiti in cartea de imobil a asociatiei, mai ales pentru o perioada atat de lunga, iar pentru asta rugati administratia sa va elibereze o adeverinta cu acest lucruB-)
-cereri in scris la asociatie ca apartamentul a fost locuit, eventual cate persoane
-dupa cartea de imobil daca exista...acolo trebuie sa fie trecut cine a locuit in acest timp
-marturii ale vecinilor cu cine a locuit in acel ap.
-de fapt, proprietaru e tras la raspundere pt restantele acumulate, nu chiriasii.

incercati la un avocat, primarie - camera de control al asociatiilor de proprietari, federatia asociatiilor din oras...vedeti ce va sfatuiesc si ei.
~ Conținut șters la cerere ~