avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Dovezi-Inchiriere apartament
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Dovezi-Inchiriere apartament

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea situatie:
Detin un apartament pe care l-am lasat in grija soacrei mele,eu fiind plecata din tara.In timpul absentei mele din tara soacra mea l-a inchiriat(nu stiu conditiile).
Acum nu recunoaste nimic dorind sa ma scoata datoare pt toate cheltuielile cu acest apartament.
Este vreo posibilitate sa verific daca in acest apartament s-a locuit?
Dupa listele de intretinere,curent sau orice altceva?
Se poate lua de la asociatie situatia retroactiv pe ultimi 5 ani sau acest lucru este la latitudinea asociatiei daca vrea?
Va multumesc mult pt orice sugestie.
Cel mai recent răspuns: cavallis , utilizator 23:19, 25 Ianuarie 2010
5 ani ? :stunned:
puteti cere intradevar si la asociatie.
puteti verifica si factura pentru fiecare utilitate in parte... la: electrica; eon ;s.a. !
Daca solicitati la asociatie, vi se poate da o adeverinta din care sa reiasa ca, in perioada de interes, in apartament au locuit N persoane.
Buna ziua,
Daca nu ma insel, dovada ca in apartamentul respectiv a locuit cineva o gasiti in cartea de imobil a asociatiei, mai ales pentru o perioada atat de lunga, iar pentru asta rugati administratia sa va elibereze o adeverinta cu acest lucruB-)
-cereri in scris la asociatie ca apartamentul a fost locuit, eventual cate persoane
-dupa cartea de imobil daca exista...acolo trebuie sa fie trecut cine a locuit in acest timp
-marturii ale vecinilor cu cine a locuit in acel ap.
-de fapt, proprietaru e tras la raspundere pt restantele acumulate, nu chiriasii.

incercati la un avocat, primarie - camera de control al asociatiilor de proprietari, federatia asociatiilor din oras...vedeti ce va sfatuiesc si ei.
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! - refuz asociație eliberare adeverință chiriaș Andrei7711 Andrei7711 Buna ziua! Am fost astazi la asociatia de proprietari pentru o adeverinta precum ca locuiesc acolo, ideea e ca eu locuiesc in chirie, iar contractul nu este ... (vezi toată discuția)
Loc de parcare Velean Velean Buna ziua!Locuiesc in Tulcea si ma intereseaza un loc de parcare in apropierea locuintei,precizez ca apartamentul in care stau este pe numele soacrei si masina ... (vezi toată discuția)
Adeverinta catalinpascu catalinpascu am solicitat ascociatiei de locatari de unde locuiesc ( apartamentul este al sotie ,eu nu am mutatie facuta ) fiind trecut in cartea de imobil o adeverinta ... (vezi toată discuția)